11 Şubat 2006

Cumartesi

 

 

A Salonu (11 Şubat 2006 Cumartesi 09.00 – 10.30)

Davetli

3. Gün

1. Oturum

Oturum: Davetli Bildiriler 4

Başkan: Prof. Dr. Hasan KAZDAĞLI

Yüksek Öğretim, Bilişim ve Gelişen Teknolojiler

Prof. Dr. İsa Eşme, YÖK Başkan Vekili

 

D Salonu (11 Şubat 2006 Cumartesi 09.00 – 10.30)

Bildiri

3. Gün

1. Oturum

Oturum: Güvenlik

Başkan: Prof. Dr. Ethem DERMAN

Raptor Versus Reed Solomon Forward Error Correction Codes

Ufuk Demir, Derya Birant, Alp Recep Kut

Gri Seviye Resimler Üzerinde Rasgele LSB Yöntemini ve Sayı Teorisini Kullanarak Bilgi Gizleme ve Steganaliz

Andaç Şahin, Ercan Buluş, M. Tolga Sakallı

AES S Kutusuna Benzer S Kutuları Üreten Simulatör

Muharrem T. Sakallı, Ercan Buluş, Andaç Şahin, F. Büyüksaraçoğlu, Nusret Buluş

Kripto Algoritmalarının Gelişimi ve Önemi

Tarık Yerlikaya, Ercan Buluş, Nusret Buluş

Hız Felaket mi? 32-Bit/64-Bit İşlemciler Üzerine Örnek Bir Çalışma

Selçuk Han Aydın, Sinan Can Açan, Türkcan Kurt

 

E Salonu (11 Şubat 2006 Cumartesi 09.00 – 10.30)

Bildiri

3. Gün

1. Oturum

Oturum: Otomasyon 1

Başkan: Yrd. Doç. Dr. Abdullah T. TOLA

Linear Predictive Coding (LPC) ve Dynamic Time Warping (DTW) Teknikleri Kullanılarak Ses Tanıma Sistemi Geliştirilmesi

Murat Kemal Baygün, A. Kadir Yaldır

Evcil veya Çiftlik Hayvanların Beslenmesinde Otomasyonun Kullanılması

Utku Bayram, Vildan Çetinkaya

Beton Karakteristik Basınç Dayanım Testinin Bilgisayar Kontrollü Olarak Yapılması

Serkan Dişlitaş, Raşit Ahıska, Hilmi Yanmaz

Kablosuz Reklam Panosu Tasarımı ve Yapımı

Abdülkadir Çakır, Hakan Çalış

Nem Sensörü ve Otomatik Aspiratör Uygulaması

Abdülkadir Çakır, Mehmet Süleyman Yıldırım, Esin Şahan

Akıllı Kart Teknolojisi İle Güvenlik ve Kontrol Uygulaması Geliştirme

Ecir Uğur Küçüksille, Abdülkadir Çakır, Hakan Çalış

 

F Salonu (11 Şubat 2006 Cumartesi 09.00 – 10.30)

Eğitim

3. Gün

1. Oturum

Oturum: Linux Eğitimi 10

Linux Sunucu Servisleri

Ekin Meroğlu, Linux Kullanıcıları Derneği

 

A Salonu (11 Şubat 2006 Cumartesi 11.00 – 12.30)

Davetli

3. Gün

2. Oturum

Oturum: Davetli Bildiriler 5

Başkan: Prof. Dr. Hasan KAZDAĞLI (PAÜ Rektörü)

Yüksek Öğretim, Bilişim ve Gelişen Teknolojiler

Prof. Dr. Şener OKTİK, Muğla Üniversitesi Rektörü

Prof. Dr. Metin Lütfi BAYDAR, SDÜ Üniversitesi

 

D Salonu (11 Şubat 2006 Cumartesi 11.00 – 12.30)

Bildiri

3. Gün

2. Oturum

Oturum: Yönetim Sistemleri

Başkan: Yrd. Doç. Dr. A. Kadir YALDIR

Geçmişten Geleceğe Projeksiyonlar: Bilgi İşlem Birimleri İçin Yol Haritaları

 Murat Ulubay, Cengiz Acartürk

Akademik Bilişim Altyapısında Esneklik: Bilgisayar ve Enformatik Bölümlerinde Tecrübeler

Mehmet Gençer

Bilgi Teknolojilerinin Yükseköğretim Kurumlarında Kullanımı ve Üretimi

Elif Yılmaz

Bilişim Sistemleri Değerlendirme Modeli ve 3 Uygulama

Sevgi Özkan, Semih Bilgen

İnsan Bilgisayar Etkileşimi ve ODTÜ'de Yürütülen Çalışmalar

Cengiz Acartürk, Kürşat Çağıltay

 

E Salonu (11 Şubat 2006 Cumartesi 11.00 – 12.30)

Bildiri

3. Gün

2. Oturum

Oturum: Otomasyon 2

Başkan: Yrd. Doç. Dr. Şahin CONKUR

Ulusal Havayolu İşletmelerinde Kullanılan Hazır Paket Yazılımların Etkinliği

Güntekin Şimşek

Mobil İletişim Cihazları İle Ev Otomasyon Sistemleri

H. Gürkan Gürsoy, Ata Önal, Ahmet Kaya

Bilgisayar Kontrollü Mikrodenetleyicili Basketbol Skorbordu Tasarımı ve Yapımı

Abdülkadir Çakır, Hakan Çalış, Ecir Uğur Küçüksille

Grafik Renklendirme Algoritması Kullanılarak Otomatik Ders Programı Geliştirme Yazılımı

Hasan H. Balık, Ayhan Akbal, İ. Oktay Barut, Levent Solakoğlu

Web Tabanlı Kontrol Uygulamalarında İnternet Kaynaklı Temel Sorunlar ve Çözüm Önerileri

Mevlüt Arslan, İrfan Atabaş, Ali Erişen, İbrahim Uzun

Otomatik Kontrol Sistemleri

Abdulkadir Çakır, Nuh Emrah Şeren

 

F Salonu (11 Şubat 2006 Cumartesi 11.00 – 12.30)

Eğitim

3. Gün

2. Oturum

Oturum: Linux Eğitimi 11

Mono: Linux için Özgür .NET Platformu

Enver Altın, Linux Kullanıcıları Derneği

 

A Salonu (11 Şubat 2006 Cumartesi 13.30 – 15.00)

Teknoloji

3. Gün

3. Oturum

Oturum: Teknoloji Sunumları 8

Başkan: Öğrt. Gör. Mete ERDOĞAN

FreeBSD Terminal Sunucu Uygulaması

Devrim Sipahi

Kullanıcı Tarafı Güvenliği

Mehmet Fatih Zeyveli, Beyaz Bilgisayar

 

B Salonu (11 Şubat 2006 Cumartesi 13.30 – 15.00)

Bildiri

3. Gün

3. Oturum

Oturum: Web 2

Başkan: Yrd. Doç. Dr. Ekrem KARAYILMAZ

Görme Engelliler İçin Web Sayfalarında Erişilebilirliğin Sağlanması

Cihan Yıldırım Yücel, Cengiz Acartürk

Web Sitelerinde Standartlar Açısından Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Eser Sahillioğlu

Web Madenciliği ve Access Dosya Analizi

Abdullah Baykal

Dinamik Bölüm Web Sayfası Oluşturmak

Selman Çolak, Cemil Güler

Web Sayfası Yönetim Yazılımı

Metin İskenderoğlu

 

C Salonu (11 Şubat 2006 Cumartesi 13.30 – 15.00)

Bildiri

3. Gün

3. Oturum

Oturum: Bilgi Sistemleri

Başkan: Yrd. Doç. Dr. Arzu BALOĞLU

Kredili Sistem Öğrenci İşleri Otomasyon Yazılımı: Uludağ Üniversitesi

Hatice Çavuş

Akademik Birim Yönetim Sistemi

Tolga Karadeniz, Erhan Coşkun, Zafer Kırcı, Şevki Kocabaş, Yasemin Koyun

Üniversite Bölüm Bilgi Sistemi

İsmail Rakıp Karaş, İbrahim Baz

Web Tabanlı J2EE Uygulamalarında Struts Framework & Hibernate Desteği

Bilgihan Çetinkaya, Ömer Yazıcı

İnternet Ortamında Sunulan Açıköğretim Hizmetlerinde Öğrencilerin Teknik Sorunlarının Çözümü İçin Merkezi Bir Yaklaşım: Açıköğretim E-Destek Hizmeti

Mehmet Emin Mutlu, Buket Kip, İlker Kayabaş

 

D Salonu (11 Şubat 2006 Cumartesi 13.30 – 15.00)

Bildiri

3. Gün

3. Oturum

Oturum: Ağ Yönetimi

Başkan: Yrd. Doç. Dr. Ahmet ÖZEK

Band Genişliği Yönetimi

Hakan Kutucu

Dağınık Lojman Yapılı Kampüslerde ADSL Uygulaması

Fatih Mehmet Avcu, Ali Ekber Alagöz

Kullanıcı Ağ Erişim Yönetimi

Asım Güneş, Gökhan Akın

Yeni Nesil İnternet Protokolü'ne (IPv6) Geçişle Birlikte İnternet Saldırılarının Geleceğine Yönelik Beklentile

Ali Efe

Risk Oranı Yüksek Veri Yoğunluğuna Sahip Geniş Hastane Ağlarında IEEE 802.1x Standardı ile Ağ Güvenliği ve Otomatik VLAN Yapılandırmaları

Meriç Çetin, Muhittin Karaman, Murat Aydos

Yardımlaşan Nesne Ağlarında Ortama Erişim Kontrolü

Turgay Karlıdere, Erdal Çayırcı

 

E Salonu (11 Şubat 2006 Cumartesi 13.30 – 15.00)

Bildiri

3. Gün

3. Oturum

Oturum: Mobil Teknolojiler

Başkan: Doç Dr. Ata ÖNAL

Mobil Araçlarda Etmen Teknolojisinin Kullanımı

Ayşegül Alaybeyoğlu, Rıza Cenk Erdur, Güneş Kabukçu

Açıköğretimde Mobil Öğrenme: Açıköğretim E-Öğrenme Hizmetlerinden Mobil Bilişim Aygıtlarıyla Yararlanma Olanaklarının Değerlendirilmesi

M. Emin Mutlu, H. Umut Yenigün, Nazan Uslu

Pervasive (Sürekli/Yaygın) Teknolojilerde İletişim Altyapısı

İlker Korkmaz

Mobil Ve Kablosuz Sistemlerde Bilgi Erişim Özellikleri

Cenk Atlığ, Erdem Ucar, Özlem Ucar

Mobil Teknolojilerde Servis Tabanlı Yazılım Geliştirme

Oğuz Dönmez, Ata Önal, Yasemin Topaloğlu

Sorgu -Tabanlı Telsiz Algılayıcı Ağları Sınama Ortamı Çalışmaları

Kerem Başol, Ömer Bilal Orhan, Soner Sevinç

 

F Salonu (11 Şubat 2006 Cumartesi 13.30 – 15.00)

Eğitim

3. Gün

3. Oturum

Oturum: Linux Eğitimi 12

KDE ile Programlama

İsmail Dönmez, Linux Kullanıcıları Derneği

 

A Salonu (11 Şubat 2006 Cumartesi 15.30 – 17.00)

Teknoloji

3. Gün

4. Oturum

Oturum: Teknoloji Sunumları 9

Başkan: Öğr. Gör. Selçuk HAŞILOĞLU

Fiber'de PMD (Polarization Mode Dispersion)

Orkun Şarlak, Fotech

Yapısal Kablolamada Son Teknolojiler

Barbaros Ökten, HCS Kablolama Sist.

 

B Salonu (11 Şubat 2006 Cumartesi 15.30 – 17.00)

Bildiri

3. Gün

4. Oturum

Oturum: Mimari

Başkan: Yrd. Doç. Dr. Selçuk TOPRAK

Mimari Tasarım Sürecinde Disiplinler Arası İlişkiler ve Eşzamanlı-Dijital Tasarım

Nurgül İnan, Tayfun Yıldırım

Mimari Sanal Gerçeklik Ortamlarında Algı Psikolojisi

Arzu Özen

3 Boyutlu Antik Kent Model Araştırması: Laodikeia Uygulaması

Ahmet Özer, Sadettin Sarı, Feryal Beykal, Ercan Haytoğlu

Mimarlık Eğitiminde Bilgisayar Kullanımı ve Bir Örnek

Olcay Çetiner

 

C Salonu (11 Şubat 2006 Cumartesi 15.30 – 17.00)

Bildiri

3. Gün

4. Oturum

Oturum: Yazılım

Başkan: Yrd. Doç. Dr. A. Kadir YALDIR

Yazılım Etmenleri: Açık, Dinamik ve Heterojen Ortamlarda Yazılım Geliştirme İçin Bir Teknoloji

Ayşegül Alaybeyoğlu, Rıza Cenk Erdur

Yazılım Geliştirme Sürecinde Otomatik Kod Üreticiler

Çağdaş Can Birant, Kökten Ulaş Birant, Alp Kut

Reengineering

Deniz Kılınç, Alp Kut

Bilimsel Metin İşleme Amaçlı Alana Özgü Programlama Dili

Erhan Öztürk, Natali Shvets

SMTP Sorununa Yeni Bir Yaklaşım: Sistemin Yeniden İnşası

Şükrü Alataş

 

D Salonu (11 Şubat 2006 Cumartesi 15.30 – 17.00)

Bildiri

3. Gün

4. Oturum

Oturum: Teknik Uygulamalar 1

Başkan: Yrd. Doç. Dr. Sezai TOKAT

Veri Tabanı Bağlantı Ayarlarının Şifrelenerek XML Dosyasında Saklanması

Özgür Altunsöğüt, Erdem Uçar

Çocuk Gelişim Persentil Eğrileri Güncellenme Problemi İçin Web Tabanlı Veri Tabanı Uygulaması

Rıza Haluk Kul, Murat Kaan

3 Döngülük SPN Algoritması İçin Lineer Kriptanaliz Uygulaması

 Şenol Şen, Ercan Buluş, M. Tolga Sakallı

E-Eğitim Yönetişim Sisteminde Küresel Etik İlkeler

Akın Marşap

Asimetrik Şifreleme Algoritmalarında Anahtar Değişim Sistemleri

Tarik Yerlikaya, Ercan Buluş, Nusret Buluş

 

E Salonu (11 Şubat 2006 Cumartesi 15.30 – 17.00)

Bildiri

3. Gün

4. Oturum

Oturum: Güvenlik

Başkan: Yrd. Doç. Dr. Ahmet ÖZEK

Bilgisayar Ağ Sistemleri Güvenliği

Erhan Kahya

Gizlilik, Bireysel Haklar, Kişisel Verilerin Korunması

Eren Ersoy

Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi

Erman Taşkın

İnternette Güvenlik, Virüs, Spam, Bireysel Savunma

Eren Ersoy

TCP/IP’nin Dünü, Bugünü, Yarını

Ayhan Akbal, Hasan H. Balık

 

F Salonu (11 Şubat 2006 Cumartesi 15.30 – 17.00)

Eğitim

3. Gün

4. Oturum

Oturum: Linux Eğitimi 13

Linux Masaüstü Dünyası

Ekin Meroğlu, Linux Kullanıcıları Derneği

 

A Salonu (11 Şubat 2006 Cumartesi 17.30 – 19.00)

Teknoloji

3. Gün

5. Oturum

Oturum: Teknoloji Sunumları 10

Yazılım Geliştirme Süreç Araçları – Borland

Alpay Ertürkmen ve Burcu Göktürk, Borland Türkiye

Nasıl Alan Adı Alınır? .TR DNS Yönetimi

Ethem Derman, Ankara Üniversitesi

 

B Salonu (11 Şubat 2006 Cumartesi 17.30 – 19.00)

Bildiri

3. Gün

5. Oturum

Oturum: Görüntü İşleme

Başkan: Yrd. Doç. Dr. Yüksel İKİZ

TUVDBS Video Veritabanı Yönetim Sistemi

Deniz Taşkın, Nurşen Suçsuz

Sıkıştırılmış Ortamda Çerçeve Tipine Dayalı Gerçek Zamanlı Sahne Değişimi Belirleme

Deniz Taşkın, Nurşen Suçsuz

Fotogrametrik Siluet İmgelerinden 3D Model Geri-Çatımı

 Erkan Besdok, Coskun Ozkan, H. Mustafa Palancıoglu

Türkçe Doküman Tanıma Sistemlerinde Karşılaşılan Karmaşık Metin Satırlarının Tespit Edilmesi Problemini Ortadan Kaldıran Bir Görüntü Analizi Yaklaşımı

Hasan Karal, Emre Uzun

Nesneler Arasındaki Uzaysal İlişkiler Üzerine Bir Uygulama

Cem Taşkın, Nurşen Suçsuz, Deniz Taşkın

Resim Şifreleme Yöntemi: Veri Saklama

Abdullah Arkan

 

C Salonu (11 Şubat 2006 Cumartesi 17.30 – 19.00)

Bildiri

3. Gün

5. Oturum

Oturum: Coğrafi Bilgi Sistemleri

Başkan: Yrd. Doç. Dr. Selçuk TOPRAK

Coğrafi Bilgi Sistemlerinde Arazi Analizi İçin Proje Planlaması

Tayfun Çay, Abdullah Değer

Coğrafi Bilgi Sistemi (CBS) Kullanılarak Adana İli Yerleşim Alanının Hidrojeolojik Özellikleri ve Su Kalitesinin Değerlendirilmesi

İbrahim Cobanoglu, Saziye Bozdağ, Halil Kumsar, Didem Cobanoglu

Ali Macar Reis Elektronik Türkiye Atlası

Doğukan Doğu Yavaşlı

Sağlıklı Kentleşme ve Geoteknik Kent Bilgi Sistemi

Devrim Alkaya, Kazım Alkaya

CBS Tabanlı Bir E-Devlet Uygulaması: Konumsal Bazlı Resmi Belgelerin Otomatik Üretimi ve İnternetten Sunulması

İsmail Rakıp Karaş, İbrahim Baz

 

D Salonu (11 Şubat 2006 Cumartesi 17.30 – 19.00)

Bildiri

3. Gün

5. Oturum

Oturum: Teknik Uygulamalar 2

Başkan: Yrd. Doç. Dr. Serdar İPLİKÇİ

Bir Uzman Sistemin Bilgi Kazancı İçin Endüktif Öğrenme Uygulaması

Ömer Akgöbek

Veri Madenciliği ve Uygulama Programları

 Ecir Uğur Küçüksille, Kubilay Taşdelen, Turgay Aydoğan

XML Teknolojisinin ASTM Protokolü Yerine Kullanılması

Semih Turgut, Derya Bırant, Semih Utku, Alp Kut

İleri Beslemeli Yapay Sinir Ağlarında Backpropagation (Geriye Yayılım) Algoritmasının Sezgisel Yaklaşımı

Meriç Çetin, Alper Uğur, Şahin Bayzan

Fotovoltaik Panelle Beslenen GSM 1800 Baz İstasyonu Sistemi

Engin Çetin, Özgür Önder Karakılınc

Ant System Algoritmasının Java İle Görselleştirilmesi

Aybars Uğur, Doğan Aydın,

 

E Salonu (11 Şubat 2006 Cumartesi 17.30 – 19.00)

Bildiri

3. Gün

5. Oturum

Oturum: Web 3

Başkan: Yrd. Doç. Dr. Halim CEYLAN

Web Tabanlı Yayınlar ve ODTÜ-TV Uygulaması

Kerem Olçum, Cengiz Acartürk

İnterneti Doğru Kullanıyor muyuz? İnternet Bağımlısı mıyız? Çocuklarımız ve Gençlerimiz Risk Altında mı?

Nursel Yalçın

Hipermedya Ortamlarda Öğrenme Stillerine Dayalı Farklı Gezintiyapılarının Akademik Başarıya Etkisi

Rıdvan Kağan Ağca

Web Site Tasarımlarında Kullanılabilirlik Değerlendirme Yöntemlerinin Önemi

Elif Kılıç, Zülal Güngör

 

F Salonu (11 Şubat 2006 Cumartesi 17.30 – 19.00)

Forum

3. Gün

5. Oturum

Oturum: Linux Eğitimi 14

Linux: Günün Değerlendirilmesi