T.C.

HARRAN ÜNİVERSİTESİ








AKADEMİK BİLİŞİM’09

11 Şubat – 13 Şubat 2009

Şanlıurfa








Konferans Programı


Düzenleme Kurulu

Prof.Dr. İbrahim Halil MUTLU (Onursal Başkan, HRÜ Rektörü)

Prof.Dr. Halil KIRNAK

Doç.Dr. Ahmet BOZKURT

Yrd.Doç.Dr. Nurettin BEŞLİ

Yrd.Doç.Dr. M. Akif NACAR

Habip ARTAN

Bayram PARLAK


Yürütme Kurulu

Doç.Dr. Mustafa AKGÜL

Prof.Dr. Ethem DERMAN

Prof.Dr. M.Ufuk ÇAĞLAYAN

Prof.Dr. Zeynel CEBECİ

Dr.Attila ÖZGİT

Doç.Dr. Ahmet BOZKURT

Yrd.Doç.Dr. Nurettin  BEŞLİ

Yrd.Doç.Dr. M. Akif NACAR

Öğr.Gör.Necdet YÜCEL

Habip ARTAN

Bayram PARLAK


Program Kurulu

Mustafa AKGÜL

Zeynel CEBECİ

M. Ufuk ÇAĞLAYAN

Ethem DERMAN

Attila ÖZGİT


Yerel Organizasyon Komitesi

Doç.Dr. Ahmet BOZKURT

Yrd.Doç.Dr. Nurettin  BEŞLİ

Yrd.Doç.Dr. İsmail YILDIZ

Yrd.Doç.Dr. Ömer AKGÖBEK

Yrd.Doç.Dr. M. Akif NACAR

Habip ARTAN

Bayram PARLAK

Öğr.Gör. Necmi DEDEOĞLU

Öğr.Gör. Haldun ÖZBUDUN

Öğr.Gör. İbrahim SABUNCU

Okt.Ekrem UÇAR

Okt. Cemil DEMİR

Okt. Cengiz GÖK

Gen.Sek.Yrd. Salih CİHAN

İbrahim Halil KARACA




GENEL KONFERANS PROGRAMI:






11 Şubat 2009 Çarşamba

08.00-13.30: Kayıt

09.30-11.00: Açılış (Mavi Salon)

11.00-11.30: Çay Molası

11.30-13.00: Paralel Sunumlar

13.00-14.00: Öğle Yemeği

14.00-16.00: Paralel Sunumlar

16.00-16.30: Çay Molası

16.30-18.30: Paralel Sunumlar

19.00-20.00: Açılış Kokteyli

19.30: Servis Hareket








12 Şubat 2009 Perşembe

09.30-11.00: Paralel Sunumlar

11.00-11.30: Çay Molası

11.30-13.00: Paralel Sunumlar

13.00-14.00: Öğle Yemeği

14.00-16.00: Paralel Sunumlar

16.00-16.30: Çay Molası

16.30-18.30: Paralel Sunumlar

18.30-19.30: Akşam Yemeği

19.30: Servis Hareket

13 Şubat 2009 Cuma

09.30-11.00: Paralel Sunumlar

11.00-11.30: Çay Molası

11.30-13.00: Paralel Sunumlar

13.00-14.00: Öğle Yemeği

14.00-16.00: Paralel Sunumlar

16.00-16.30: Çay Molası

16.30-18.30: Paralel Sunumlar

19.00-20.30: Gala Yemeği

20.30: Servis Hareket






XI. Akademik Bilişim Konferansı 2009

11 Şubat- 13 Şubat 2009 ab.org.tr/ab09

Çarşamba

11

ŞUBAT



AÇILIŞ TÖRENİ

9:30 - 11:00



Program

  • Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı

  • Harran Üniversitesi Tanıtım Filmi

  • Açılış Konuşmaları

    • Doç.Dr. Ahmet BOZKURT

      • Akademik Bilişim 2009Konferansı Organizasyon Komitesi Başkanı

    • Doç.Dr.Mustafa AKGÜL

      • Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi

      • Akademik Bilişim Konferansı Yürütme Kurulu Başkanı

    • Prof.Dr.İbrahim Halil MUTLU

      • Harran Üniversitesi Rektörü

      • Akademik Bilişim 2009 Konferansı organizasyonu Onursal Başkanı

    • Yusuf YAVAŞCAN

      • Şanlıurfa Valisi


    • Açılış Konuşması: “Üniversiteler Neden Özgür Yazılım Kullanmalı?”, Erkan Tekman, TÜBİTAK UEKAE

XI. Akademik Bilişim Konferansı 2009

11 Şubat- 13 Şubat 2009 ab.org.tr/ab09

Çarşamba

11

ŞUBAT


1. GÜN II. OTURUM

11:30-13:00


Salon

Konu

Bildiriler

A

TIP 1

Başkan:

Şahin Aksoy

  • Medikal Cihazların 3 Boyutlu Web Tabanlı Öğretilmesi, Ali Hakan Işık, Eda Akman, İmral Işık, Stefano Tornincasa, İnan Güler

  • Eeg Tabanlı Beyin Bilgisayar Arayüzler, Önder Aydemir, Temel Kayıkçıoğlu

  • Modern Hastane Otomasyonlarında Teletıp Uygulamaları, Ekrem Uçar, İsmail Yıldız

B

Mobil 1

Başkan:

M. Akif NACAR


  • Telsiz Duyarga Ağlarında Hedef İzleme Senaryoları; Ayşegül Alaybeyoğlu, Aylin Kantarcı, Kayhan Erciyes

  • Telsiz Duyarga Ağlarında Kümeleme Ve Yönlendirme İşlemi İçin Gezgin Etmen Kullanımı; Orhan Dağdeviren, Fatih Tekbacak, Kayhan Erciyeş

  • Kablosuz Duyarga Ağlarında İki Temel Araştırma Alanı: Saat Eşzamanlaması Ve Topoloji Kontrolü, Yonca Bayrakdar, Kasım Sinan Yıldırım, Aylin Kantarcı

  • Kablosuz Sensör Ağlar Ve Uygulamaları, Tahir Emre Kalaycı

C

Özgür Yazılım

Başkan:

Erkan Tekman

  • Adıyaman Üniversitesi Pardus Göçü Deneyimleri; Bülent Şener, Leman Leventoğlu, İlker Keskin

  • Maltepe Üniversitesi Bilgi İşlem Altyapısında Açık Kaynak Kodlu Yazılımlara Dönüşüm Projeleri; Emin Can

  • Mikrotik Router İle Kampus Ağ Yönetimi; Arda Çetin, Levent Yalçın

D

E-Öğrenme 1

Başkan:

Ali Ekrem Özkul

  • Yüksek Öğretimde Kapasite Sorunu İçin Uzaktan Eğitim Yaklaşımı;Özlem Ozan, Yasin Özarslan

  • Açık Kaynak Kodlu Öğrenim Yönetim Sistemi Üzerinden İnternet Destekli (Harmanlanmış) Öğrenim Deneyimi;Selçuk Karaman, Üstün Özen, Serkan Yıldırım, Abdullatif Kaban

  • İnternet Tabanlı Bir Uzaktan Eğitim Sisteminin Geliştirilmesi: E-Liderlik; Nursel Yalçın, Utku Köse

E

Linux Semineri

  • Linux Nedir? Mahmut Sedat Erol

F

Eğitim Semineri

  • Php Ve Ajax; Haydar Tuna

G

Eğitim Semineri

  • Open Journal Systems, İhsan Seddar Kaynar

  • Teknoloji:Kontrol Kimde, Erdem Mengeş







1. Gün III. Oturum

14:00 -16:00

Salon

Konu

Bildiriler


A

TIP 2

Başkan:

İsmail Ekincioğlu

  • Fırat Üniversitesi Hastanesi Dinamik Web Sayfası, Ayhan Akbal, Erhan Akbal

  • Hastane Bilgi Sistemleri İle E-Devlet Uygulamaları Arasında Internet’in Sürekliliğinin Sağlanması, Ali Murat Ergin, Barış Önk, Vedat Fetah

  • Rfıd Teknolojisinin Acil Müdahalede Kullanımı, Zeydin Pala

  • Hasta Takip Sistemlerinde Rfıd Uygulaması, Osman Tan, İlker Korkmaz, Okan Gidiş, Sercan Uygun

  • Sağlık-Net Ve Harran Üniversitesi Uygulamaları, İsmail Yıldız, Engin Ertuna, Ekrem Uçar


B

Mobil 2

Başkan:

Rıza Ayhan

  • Otomatik Nesne Tanımlama, Takibi Ve Yönetiminde Rfıd’nin Yeni Nesil Kablosuz İletişim Teknolojileri İle Birlikte Kullanımı, Mehmet Erkan Yüksel, A. Halim Zaim

  • Üniversite Kampüslerinde 4. Nesil Mobil İletişim Ağlarına Geçişte İleri Bir Teknoloji Örneği: Wıbro, Özlem Özgöbek, Levent Toker

  • Nesneler İzlenebilir Ve Yönetilebilir Mi? Cevap: Rfıd , Mehmet Erkan Yüksel, Şafak Durukan Odabaşı

  • Yeni Nesil Kablosuz Heterojen Ağlar Ve Qos Yönlendirme Algoritmaları, Şafak Durukan Odabaşı, A. Halim Zaim


C

Web 1

Başkan:

Ercan Efe

  • Dicle Üniversitesi Web Etkinlik Yönetim Sistemi, Cengiz Coşkun, Abdullah Baykal

  • Semantic Web (Anlamsal Ağ) Yapıları Ve Yansımaları, Dr. Bülent Gürsel Emiroğlu

  • Anlamsal Web Servisleri Temelinde Örnek Bir Servis Tanımı, Yasemin Yüksek

  • Sabancı Üniversitesi'nde Portal Kullanımı –Mysu, Alper Sarı

  • Akademicms : Akademisyenler İçin Web İçerik Yönetim Sistemi; Muhammet Yorulmaz, Alper Yasemin, Cihan Şimşek


D

E-Öğrenme 2

Başkan:

Haluk Bingöl

  • Cms,Lms Ve Lcms Kavramları; Özlem Ozan

  • Harran Üniversitesinde Uzaktan Eğitim Uygulamaları; Habip Artan

  • İlköğretimde Bazı Konuların E-Öğrenme Uygulamaları; Nesrin Özsoy, Veysel Fuat Hatipoğlu, Özge Yiğit, Galip Genç, Funda Gök

  • Eğitimde Bilişim Teknolojileri Kullanılması: Kimyada Su Döngüsü; Deniz Para, Zerrin Ayvaz Reis


E

Linux Semineri

  • Akademisyenler İçin Linux; Mustafa Karakaplan


F

Seminer

  • Bankacılıkta Bilgi Sistemleri Denetimi Ve Bilgi Teknolojileri Yönetişimi(Cobıt), Ender Şahinaslan, Arzu Kanturk

  • Bilgi Güvenliği Farkındalık Eğitim Örneği, Ender Şahinaslan, Rembiye Kandemir, Önder Şahinaslan


G

Üniversite 1 Başkan:

Haldun Özbudun






1. GÜN IV. OTURUM

16:30-18:30


Salon

Konu

Bildiriler

A


E-Devlet

Başkan:

Ethem Derman

  • Akademik Ortamlardaki Mobil Ad Hoc Ağlarda Servis Tabanlı Yazılım Geliştirme, Oğuz Dönmez, Ata Önal, Levent Toker, Ayşegül Alaybeyoğlu

  • Web Tabanlı Taşınır Mal Yönetmeliği Uygulamaları (E-Devlet Ve Etkin Devlet), Bülent Çizmeci

  • E-İçişleri Projesi “Şanlıurfa Uygulaması”, Mehmet Emin Seymen

  • Kent Bilişim Sistemi Ve E-Belediye, Mustafa Çoruh

B


Mobil 3

Başkan:

M. Akif NACAR


  • Host Identity Protokol (HIP), Zeynep Gürkaş Aydın, Hakima Chaouchı, A. Halim Zaim

  • Gsm/Gprs Aygıtları Üzerinden Çok Dilli Sms Gönderme, Sema Gün, M. Erkan Yüksel

  • Akıllı Radyo Ağlarında Kapasite Planlama, Derya Çavdar, Hüseyin Birkan Yılmaz, Tuna Tuğcu, Fatih Alagöz

  • Gprs Verileri Yardımıyla Araç Rotalarının Belirlenmesi Problemine Farklı Bir Yaklaşım, Şahin Bayzan

  • Hücresel Ağlarda Kanal Planlama Problemine Tabu Araması Yaklaşımı, Didem Gözüpek Ve Gaye Genç

C

Ulakbim/YÖK

Bilgilenme ve Sohbet Toplantısı, Ali Ekrem Özkul, Cem Saraç

D

E-Öğrenme 3

Başkan:

Zeynel Cebeci

  • İş Sağlığı Ve Güvenliği Eğitimi İçin Bir E-Öğrenme Uygulaması, Semra Çelik

  • Sosyal Bulunuşluk Algısına İlişkin Uzaktan Eğitimde Telebulunuşluk Çözümleri, Yasin Özarslan

  • Cepte Taşınabilir Aygıtların Eğitimde Kullanılması Üzerine Bir Öneri: Mp4 Oynatıcı Örneği, Sırrı Küçükarslan, Şemseddin Koçak, Murat Kara

  • Ders Notlarının Senaryolaştırılması Ve Uygulaması, Fidan Hakkari, Mahmut Kantar, Fatih Bayram, Emin İbili, Mevlüt Doğan

  • Scorm Uyumlu Eğitim Yönetim Sisteminin Tasarlanması Ve Üniversite Bazında Uygulanması, Emin İbili, Fatih Bayram, Fidan Hakkari, Mahmut Kantar, Mevlüt Doğan

  • E-Üniversite: Scorm Uyumlu Modüler Öğrenim Yönetim Sistemlerinin Yükseköğretimde Kullanımı, Fatih Bayram,Emin İbili, Fidan Hakkari, Mahmut Kantar, Mevlüt Doğan

E

Linux Semineri

  • Özgür Yazılım Projeleri Nasıl Başlatılır, Nasıl Yürütülür, Nasıl Yürütülmez? Hakan Uygun

F

PARDUS

Kurumsal Sunucu ve Masaüstünde Pardus, Ekin Meroğlu

G

Başkan:

Mustafa Karakaplan

  • Kimyacılar İçin Bilişim Teknolojileri, O. Akpolat Ve F. Kartal

  • Açık Kod Kaynaklı Ve Özgür Matematik Yazılımı: Sage, Hamdi Murat Yıldırım

  • Lvs (Linux Virtual Server) Nedir?, Hakan Velioğlu

  • Kampüs Ağlarında Zararlı Kullanıcıların Tespiti, Gökhan Akın, Sınmaz Ketenci, Ozan Buk, Ufuk Kındap


XI. Akademik Bilişim Konferansı 2009

11 Şubat- 13 Şubat 2009 ab.org.tr/ab09

Perşembe

12

ŞUBAT


2. GÜN I. OTURUM

9:30-11:00


Salon

Konu

Bildiriler

A

DNS ve IPv6

Başkan:

Ehem Derman

  • Nic.Tr (".Tr" Alan Adları) Yönetimi 2008 Yılı Kurum Faaliyetleri Ve Kurum Politikaları Hakkında Bilgilendirme, Banu Acartürk Özlem Uslu

  • Ipv6 Ve Türkiye, Ayşegül Bolat, Ayhan Tözer

B


TIP 3

Başkan:

Habip Artan

  • Türkiye’de Sağlık Bilişimi: Bir Kişisel Değerlendirme, Bilal Ak

C

Universities: Italian Experience

Başkan:

Ahmet Bozkurt

  • Cıneca Ve U-Gov Tanımı, Simone Ravaıolı

  • Harmonızıng Hıgher Educatıon: “Standard” Perspectıves In Support Of The Bologna Process, Simone Ravaıolı

  • Data Warehousıng And Data Mınıng As Tools To Support Qualıty Assurance Systems At Unıversıtıes And Hıgher Educatıon Instıtutıons, Alessandro Furlatı, Simone Ravaıolı

  • Improving Scientific Research İn Higher Education Institutions: A Process Management Experience İn Italian Universities, Fabrizio Luglio, Nicola Bertızzonı

D

E-öğrenme 4

Başkan:

Zeynel Cebeci


  • Dicle Üniversitesi Uzaktan Eğitim Uygulamalarında Eğitim Yönetim Sistemi (Moodle) Kullanımı, Mehmet Tahir Kavak

  • Bilgisayar Destekli Eğitim Ve Bilgisayar Destekli Öğretimin Dünyada Ve Türkiyede Uygulamaları, Mehmet Mercan, Ali Filiz, İsmet Göçer, Nesrin Özsoy

E

Linux Semineri

  • Linux Nedir Ve Neden Önemlidir? Ali Erdinç Köroğlu

F

PHP-1

Php’ye Giriş, Hidayet Doğan

G

UZEP

TBV Uzaktan Eğitim Platformu, Aydın Kolat









2. GÜN II. OTURUM

11:30-13:00


Salon

Konu

Bildiriler

A


Web 2.0 ve İnternet Dinamikleri

Başkan:

Ethem Derman


  • Web 2.0; Open Opportunities For Turkish Universities, Ahmet Baytak

  • Web 2.0 Ve Library 2.0: Dijital Yerliler İçin Bilgi Hizmetleri, Yaşar Tonta

  • Long Tail - İnternet'in Dinamiklerini Nasıl Anlamak Lazım?, Fusun Nebil

B

Sosyal Boyut

Başkan:

Necdet Yücel


  • Türkiye Ve Dünyada Internet Yasaklarına, Sansüre Ve Zararlı İçeriğe Karşı Yaptırım Ve Uygulamalara Genel Bir Bakış, Şahin Bayzan


C

Teknoloji Sunumları

Başkan:

Nurettin Beşli

  • Uzaktan Eğitim Ve Görüntülü İletişimde Son Teknolojiler, Mehmet Kemal Hatipoğlu, Yalım Gündüz

  • Hastane Bilgi Yönetim Sistemlerinde Son Teknolojiler, Ekrem Eroğlu

D

E-öğrenme 5 Başkan:

S.Sadi Seferoğlu

  • Türkiyede Eğitim Teknolojileri Alanında Yapılan Master Ve Doktora Tezlerinde Genel Eğilimler, Feray Uğur Erdoğmuş, Kürşat Çağıltay

  • Web 2.0 Araçlarının Öğretmen Eğitiminde Kullanımı, Gölge Seferoğlu, Sedat Akayoğlu

  • Avrupa Bilgisayar Yetkinlik Sertifikası (Ecdl): Türkiye'deki Uygulamalar
    Hüseyin Can Şenel, Süleyman Sadi Seferoğlu

  • İlköğretim Okullarında Teknoloji Kullanımı Ve Yöneticilerin Bakış Açıları, S.Sadi Seferoğlu

E

Linux Semineri

Linux Masaüstü; Mahmut Sedat Eroğul

F

PHP-2

Php-5, Hidayet Doğan

G

UZEP

TBV Uzaktan Eğitim Platformu Çalıştayı, Aydın Kolat

























2. GÜN III. OTURUM

14:00 -16:00


Salon

Konu

Bildiriler

A


Kurumsal Bilgi Güvenliği

Başkan:

Y. Samast

  • Kurumsal Bilgi Güvenligi Ve Uygulamalar,Yüksel Samast, Yılmaz Vural, Mustafa Ünver

B

Yazılım

Başkan:

Necdet Yücel

  • Bilgi Kaynaklarının İşletiminde Elektronik Doküman Yönetimi Ve Elektronik Belge Yönetimi Sistemlerinin Rolü,Hüseyin Odabaş

  • Data Models Of Accounting Information Systems,Igli Hakrama, Ahmed Fatih Ersoy

  • Etkili Program Yazma Yöntemleri,Ali Filiz, Korhan Günel, Taner Arabacıoğlu

C



Teknoloji Sunumları

Başkan:

Nurettin Beşli

  • Lexmark'ın Çok Yönlü Baskı Ve Güvenlik Uygulamaları,Sinan Emon Kerem Bozyayla

  • Visual Studio İle Paralel Programlama,Tayfun Akçay

  • Windows Hpc Server İle Yüksek Başarımlı Hesaplama,Tayfun Akçay

  • Geleceğin Yazılım Sektörü,Tayfun Akçay

D

E-öğrenme 6 Başkan:

Mahmut Sedat Eroğlu

  • Açık Eğitim Kaynakları: Açık Kaynak Felsefesinin Eğitime Yansıması,Engin Kurşun, Kürşat Çağıltay

  • Çok-Kullanıcılı Sanal Ortamların Oryantasyon Amaçlı Kullanımı,Hakan Tüzün

  • Bilgi İnşası Ve E-Öğrenmede İşbirliği: Teknolojiye Epistemik Bir Yaklaşım, Hamdi Erkunt

  • Öğrencilerin Bireysel Özelliklerinin Yapay Zeka İle Belirlenmesi (Bulanık Mantık Örneği),İbrahim Yaşar Kazu, Oğuzhan Özdemir

E

Linux Semineri

  • Linux Sunucu Dünyası; Ali Erdinç Köroğlu


F

Ters Semineri

  • Güvenlik Ve Kavramlar, R.Engür Pişirici

  • Ters Kod Mühendisliğine Giriş, R.Engür Pişirici

G

UZEP

TBV Uzaktan Eğitim Platformu Çalıştayı, Aydın Kolat







2. GÜN IV. OTURUM

16:30-18:30


Salon

Konu

Bildiriler

A

5651 ve Yasaklar

Başkan:

Mustafa Akgül

  • Dünyada Ve Türkiye'de İnternet Yasakları, Füsun Nebil

  • 5651 Sayılı Yasa Yönüyle ‘Erişime Engelleme’ Uygulamaları, Osman Turan

  • Türkiyenin İnternetle Savaşı: Donkişot, Devekuşu ve Harakiri, Mustafa Akgül

B


Kütüphane 1

Başkan:

Yaşar Tonta

  • Modernizm, Postmodernizm, Entelektüel Teknoloji Ve Kütüphaneler, Serdar Katipoğlu

  • Bilgi Erişimde Yeni Bir Yüz: Dtcf Yazmalarına İnternet Üzerinden Erişim, Doğan Atılgan

  • Milli Kütüphane Koleksiyonundaki Elyazması Ve Nadir Eserlerin Görüntülü Sisteme Aktarılması Projesi, Tuncel Acar

  • Üniversite Kütüphanelerinde Elektronik Ortamda Halkla İlişkiler: İstanbul Bilgi Üniversitesi Kütüphanesi Örneği, Hatice Yenikurtuluş

  • 7/24 Kullanıcı Eğitimi: Online Tutorial, Sami Çukadar

C

Tekonoloji Sunumları

Başkan:

İbrahim Sabuncu

  • Hp Sanallaştırma Teknolojileri : İstemcilerin Geleceği, Ali Oktay Ortakaya

  • Canon Kurumsal Ve Ürün Teknolojileri, Burçin Özkarabulut

  • Backup ve storage Yönetimini, Burak Çetinkaya

  • Türkcell : Bu Gün Ve Gelecekte Mobil İletişim, Volkan Kadem

D

E-öğrenme 7 Başkan:

Zeynel Cebeci

  • Çevrimiçi Öğrenme Ortamlarında Disiplinlerarası Yaklaşım, Alev Özkök

  • Moda: Uyarlanabilen Bir Çoklu Ajan Sistemi, Fatma Cemile Serçe, Ferda Nur Alpaslan

  • Bilgisayarda Okuryazarlık-Oyun Uyuşmazlığı, Ahmet Çebi

  • Etkin Müşteri Hizmetleri İçin Müşteri Bilgilendirme E-Öğrenme Portalı Önerisi, Elif Kartal, Selim Yazıcı, Zerrin Ayvaz Reis, Çiğdem Selçukcan Erol

  • Türkiye Tarımsal Öğrenme Nesneleri Deposu, Damla Öceş, Zeynel Cebeci

E

Linux Semineri

  • Panel: Açık Linux Dersleri Proje Oturumu

F

Ters Semineri

  • Ters Kod Mühendisliği Uygulaması - Bağımsız Platform – Flash/Actionscript,R.Ergür Pişirici

  • Ters Kod Mühendisliği Uygulaması - Gömülü Sistem,R.Ergür Pişirici

G

Ulakbim

  • ULAKBIM Sohbet Toplantısı


XI. Akademik Bilişim Konferansı 2009

11 Şubat- 13 Şubat 2009 ab.org.tr/ab09

Cuma

13

Şubat


3. GÜN I. OTURUM

9:30-11:00


Salon

Konu

Bildiriler


A

Yazılım 2 Başkan :

Ömer Akgöbek

  • Masraf Yönetim Yazılım Mimarisi, Zeki Bozkuş, Christophe Bısson, Taner Arsan

  • Asp.Net 2.0’da Kişiselleştirme Kavramı Ve Bir Kişiselleştirme Uygulaması,Şehra Şen, Ata Önal, Ayşegül Alaybeyoğlu

  • Kişisel Web Site Uygulama Örneği; Myweb , Veli Akçakaya

B

UVT

Başkan :

Zeynel Cebeci

  • ULAKBİM Tarım, Veteriner ve Biyoloji Bilimleri Veri Tabanı Örneği ve Elektronik Yayıncılığa Bakış, A.Nuray Demirkol, Didem Aydan, Oya Anıl

C

Teknoloji

Sunumları

Başkan :

Bayram Parlak

  • Kion Ltd. Tanıtımı,Cem Özge, Handan Kılıçaslan

  • Üniversite Kaynaklarının Zaman Planlanması Ve İzlenmesi, Handan G. Kılıçaslan, Olti Buzi

  • Citrix Uygulama Ve Masaüstü Sanallaştırma Teknolojileri, Mustafa Kayer


D

Algoritmik


Başkan :

Rıfat Çölkesen

  • İmge Histogramı Kullanılarak Geometrik Ataklara Dayanıklı Yeni Bir Veri, Gizleme Tekniği Tasarımı Ve Uygulaması,Yıldıray Yalman, İsmail Ertürk

  • Gerçek Zamanlı Video Kayıtlarına Veri Gizleme Uygulaması, Yıldıray Yalman, İsmail Ertürk

  • Bir Adaletli Sınav Yerleştirim Algoritması Tasarımı,Rifat Çölkesen, Ali Okatan, Ege Kipman

E

Linux Semineri

  • Open TCS ve yeni nesil veri güvenliği, Erdem Bayer, Bora Güngören

F

Ters Semineri

  • Ters Kod Mühendisliği Uygulaması - Windows – ReverseME
    R.Ergür Pişirici

G

İnşaat-Mekansal:

Açılış Oturumu


  • Bina Bilgi Modeli Ve Yalın Üretim Yaklaşımı Uygulaması,
    Barış Lostuvalı

  • Mekansal Bilişim: Gelişmeler Ve Gelecek,
    Caner Güney





3. GÜN II. OTURUM

11:30-13:00


Salon

Konu

Bildiriler

A

Uzaktan Eğitim Paneli

Başkan :

Haluk Bingöl

  • Christ Stephenson, Erol İnelman, Haluk Bingöl

  • Ali Türker, Ahmet Hançer, Aydın Kolat

B


Kütüphane

Başkan :

Ethem Derman

  • Bilimsel İletişimde Açık Erişim Yaklaşımı Ve Türk Üniversitelerinde Durum, Hatice Kübra Bahşişoğlu, Aytaç Yıldızeli

  • Aksaray Üniversitesinde Kütüphane Yazılı Seçimi: Niye Koha'yı Seçtik?, Erdal Özüsağlam, Levent Fen, Mehmet Selçuk

  • Türkiye’nin Konu Kategorilerinde Dünya Bilimine Katkısı:1981-2007, Veliye Latif, Serpil Yetgin

  • Geleneksel Olmayan Örgüt Yapılarının Bilgi Haritalamasında Alternatif Yol Arayışı, Mustafa Sagsan,Tunç Durmuş Medeni

C

Portal ve Ticaret

Başkan :

Sinan Sunay

  • Tarımsal Bilişim – Radyo Ve Televizyon, Göknur Çavdar

  • Haber Portallarında Yenilikçi Yaklaşımlar, Fazlı Can, Seyit Koçberber, Özgür Bağlıoğlu, Süleyman Kardaş,Levent Koç, Çağdaş Öcalan, Erkan Uyar

  • Web 2.0 Teknolojisi & İnteraktif Pazarlama Ve Reklam Modelleri, Aytaç Mestçi


D

Güvenlik

Başkan :

Necdet Yücel

  • Kurumlarda Bilgi Güvenliği Farkındalığı Önemi Ve Oluşturma Yöntemleri, Ender Şahinaslan, Arzu Kantürk, Önder Şahinaslan, Emin Borandağ


E

Linux Semineri

  • Linux Kurulumu, Mahmut Sedat Eroğul

F

PHP 3

  • Php Ve Güvenlik, Hidayet Doğan R. Engür Pişirici

G

Mekansal 1


  • Piliç Eti Zincirinde Coğrafi İzlenebilirlik Uygulaması, Zeynel Cebeci, Mustafa Boğa

  • İstatistiksel Veriye Dayalı Haritalandırma Yazılım Uygulaması, Murat Gül, Turhan Karagüler, Kenan Göçer











3. GÜN III. OTURUM

14:00 -16:00


Salon

Konu

Bildiriler

A


Kurumsal

Başkan :

Ethem Derman

  • Acil Durum Tepkisi, İbrahim Çalışır, Suna Yılmaz, Emre Sezginer

  • Bilgi İşlem Sistem Odası Altyapısı, Levent Bayram, Ferdi Ayaydın

  • Anayurt Güvenliğinin Sağlanmasında Bilgi Sistemleri Güvenliğinin Önemi , Yılmaz Vural, Mustafa Bayındır, Onur Tamer

  • Kurumlarda Log Yönetiminin Gerekliliği, Ender Şahinaslan, Arzu Kantürk, Rembiye Kandemir,Önder Şahinaslan

  • Büyük Kampüslerde Ip Tabanlı Güvenlik Kamera Sistemi Çözümü, Erhan Akbal, Aytuğ Boyacı, Gürkan Karabatak, Mustafa Ulaş

B

Bilgi Toplumu ve Ekonomisi

Başkan :

Abdullah Baykal

  • Bilgi Ekonomisinde İnovasyon Kavramı Ve Temel Göstergeleri, Çiğdem Kavak

  • Türkiye’nin Bilgi Toplumu Stratejisi: 2006-2010 Eylem Planı Analizi, M.Burak Buluttekin

  • Öğretmen Adaylarının Internet Bağımlılığı Hakkındaki Görüşleri, Meltem Kurtoğlu

  • Fastfood’dan Facebook’a: Internet Bağımlılığı, Tamer Özsoy

  • Küresel Bilgi Ekonomisi Üzerinde İlgili Web İçeriği Ve Dile Erişimin Etkileri Ayşe İnalöz, Mustafa Alkan, Mustafa Ünver

C

Ağ ve Disk Kuramı

Başkan :

Rıfat Çölkesen

D

Güvenlik 2 Başkan :

Bayram Parlak

  • Biyometrik Güvenlik Sistemleri, Rüya Samlı, M. Erkan Yüksel

  • .Net Çalıştırılabilir Dosyalarının Statik Analizi İle Dosya Sistemi Güvenliğinin Sağlanması, Hüseyin Pehlivan, Salih Aras, Mehmet Emin Tenekeci

  • Güvenlik Sistemi İzleyici Personelinin Görsel Tarama Davranışının Analizi, Onur İnce, Mehmet Göktürk

  • Harran Üniversitesi Network Ağlarında Güvenlik Uygulamaları, Bayram Parlak, Habip Artan

E

Linux Semineri

  • Postfix İle Virüs Ve Spam Engelleme




F


Başkan :

Hüseyin Yüce

  • Müzik Verileri İçin Xml Tabanlı Diller, İlker Kalaycı, Serdar Korukoğlu

  • Web Ortamında Matematiksel İçeriğin Sunumu: Mathml İşaretleme Dili, Şenol Emir, Kenan Kılıçaslan

  • Xml İşaretleme Dilinin Etkinliği Üzerine Bir Çalışma, Seçil Yalaz, Ahmet Kaya

G

İnşaat


Mekansal



  • Mekansal Bilişimin Olmazsa Olmazı Geomatik!, Rahmi Nurhan Çelik

  • Çok Çözünürlüklü Mekansal Veri Tabanları, Melih Başaraner

  • City Gml As A Tool For Modeling Urban Fabric, Ümit Işıkdağ, Caner Güney

  • Bina Bilgi Modellemesi (An Introduction To Building Information Modeling), Merve Sevim, Ümit Işıkdağ, Murat Kuruoğlu





3. GÜN IV. OTURUM

16:30-18:30


Salon

Konu

Bildiriler

A


Sistem Uygulamaları

Başkan :

Nurettin Beşli

  • Posta Sunucularında Spam Önleme Teknikleri, Önder Şahinaslan , Emin Borandağ, Emin Can, Ender Şahinaslan

  • Gizli Anahtarlı Şifrelemeye Dayalı Bir Şifreleme Algoritması İle E-Posta Gönderme , Nursel Yalçın

  • Güvenli Merkezi Günlük Tutma Ve Analiz, Şen Çakır, Ali Demiröz, İlkay Polat, Ahmet Faruk Yazı

  • Internet Tabanlı Veri Toplama Sistemleri Tasarımı: Harran Üniversitesi Osmanbey Kampüsü Örneği, Nurettin Beşli, Celal Şavur, Hamza Çoban

B

Web 2


Başkan :

Necdet Yücel

  • Drupal İle Üniversitenin İntranet Ve İnternet Sitelerinin Geliştirilmesi
    Emin Borandağ, Önder Şahinaslan, Fatih Günaydın

  • Üniversite Web Sitelerinin Karşılaştırmalı Olarak Değerlendirilmesi
    Mehmet Aksüt, Makbule Teberik, Engin Egedemir

  • Web Tabanlı Anket Hazırlayıcı , Erdal Özüsağlam, Ali Atalay, Salih Toprak

  • Latin Alfabesi İle Çınce Karakterler Arasında Www Tabanlı Dönüşüm Sisteminin Tasarımı Ve Geliştirilmesi, Murat Orhun, Ali Gökhan Yavuz

C

Kuramsal

Başkan :

Gökhan Akın

  • Symbian İşletim Sistemi, Ahmet Kaya

  • Formal Specification Of Security Policies İn Multi-Domain Networks, Devrim Ünal, M. Ufuk Çağlayan

  • Ipv6'da Bir Sonraki Adım, Gökhan Akın, Sınmaz Ketenci, Ömer Delialioğlu

D

Veri Madenciliği


Başkan :

Ömer Akgöbek

  • Açık Kaynak Kodlu Veri Madenciliği Programları: Weka’da Örnek Uygulama, Murat Dener, Murat Dörterle

  • Web Madenciliği Teknikleri, Abdullah Baykal ,Cengiz Coşkun

  • Veri Madenciliğinde Bir Uzman Sistem Tasarımı, Ömer Akgöbek, Fuat Çakır

  • Veri Akışı Diyagramları Tabanlı Veri Madenciliği Araçları Ve Yazılım Geliştirme Ortamları, T.Tugay Bilgin

  • Veri Madenciliği Ve Bir Uygulama, Bülent Ediz, Pelin Ediz

E

Linux Semineri

  • Linuxta Gnu Bilimsel Kitaplığı İle Programlama ; Mustafa Karakaplan

F

Teknik


Başkan :

Ali Erdinç Köroğlu

  • Bir Ftp Arama Motoru İçin Uygun, Hızlı Ve Verimli Ftp Sunucusunun Bulunması, Sadettin Demir, Sertaç Selim Sarıca, İbrahim Özçelik, H. Ali Mantar

  • Mpı İle Paralel Programlamanın Temelleri, Devkan Kaleci, Ali Şahin, Olgun Adem Kaya

  • Grid Üzerinde Gerçeklenen Matris İşlemlerine Bir Portal Üzerinden Erişim, Orhan Dağdeviren, İlker Korkmaz

  • Grid Ortamları Ve Grid Portal Uygulamaları, Mehmet Akif Nacar

G

İnşaat



  • Mevcut Binaların Deprem Performanslarının Belirlenmesi, Erdal İrtem

  • İnşaat Sektöründe 4b Simulasyon, Fidan Erdoğan, Murat Kuruoğlu, Ümit Işıkdağ

  • İnternet Üzerinden Bilgisayar Destekli Tasarım Yaklaşımları, Seda Öngör, Turhan Karagüler, Mahir Rasulov






























KARŞILAMA VE ULAŞIM

ORGANİZASYONU


AB2009 Öncesi Linux Kursu


· 6 Şubat 2009 Cuma, saat 17:10, Ankara Uçağı ile Şanlıurfa’ya gelecek katılımcıların Havaalanı-Konaklama noktaları arası nakillerinde kullanılmak üzere 1 küçük otobüs tahsis edilmiştir.


· 7-8-9-10 Şubat 2009 tarihlerinde kursiyerlerin Osmanbey-Konaklama noktaları arası nakillerinde kullanılmak üzere 1 büyük otobüs tahsis edilmiştir.


AB2009 Havaalanı-Konaklama noktaları arası


· 10 Şubat 2009 Salı, saat 9:15, İstanbul Uçağı ile Şanlıurfa’ya gelecek katılımcıların Havaalanı-Konaklama noktaları arası nakillerinde kullanılmak üzere 1 büyük ve 1 küçük otobüs tahsis edilmiştir.


· 11 Şubat 2009 Çarşamba, saat 9:15, İstanbul Uçağı ile Şanlıurfa’ya gelecek katılımcıların Havaalanı-Konaklama noktaları arası nakillerinde kullanılmak üzere 1 büyük ve 1 küçük otobüs tahsis edilmiştir.


· 11 Şubat 2009 Çarşamba, saat 17:10, Ankara Uçağı ile Şanlıurfa’ya gelecek katılımcıların Havaalanı-Konaklama noktaları arası nakillerinde kullanılmak üzere 1 büyük otobüs tahsis edilmiştir.


· 12 Şubat 2009 Perşembe, saat 9:15, İstanbul Uçağı ile Şanlıurfa’ya gelecek katılımcıların Havaalanı-Konaklama noktaları arası nakillerinde kullanılmak üzere 1 küçük otobüs tahsis edilmiştir.


· 12 Şubat 2009 Perşembe, saat 17:10, Ankara Uçağı ile Şanlıurfa’ya gelecek katılımcıların Havaalanı-Konaklama noktaları arası nakillerinde kullanılmak üzere 1 küçük otobüs tahsis edilmiştir.


· 13 Şubat 2009 Cuma, saat 10:00, İstanbul Uçağı ile Şanlıurfa’ya gelecek katılımcıların Havaalanı-Konaklama noktaları arası nakillerinde kullanılmak üzere, 1 küçük otobüs tahsis edilmiştir.


· 13 Şubat 2009 Cuma, saat 17:45, Ankara Uçağı ile Şanlıurfa’dan ayrılacak katılımcıların Konaklama noktaları-Havaalanı arası nakillerinde kullanılmak üzere 1 büyük otobüs tahsis edilmiştir.


· 13 Şubat 2009 Cuma, saat 17:45, Sıra gecesinin yapılacağı noktaya nakil için Personel servislerinden de yararlanılacaktır..


· Suriye gezisine katılacak olan ve 15 Şubat 2009 Pazar, saat 17:45, Ankara Uçağı ile Şanlıurfa’dan ayrılacak katılımcıların Konaklama noktaları-Havaalanı arası nakillerinde kullanılmak üzere 1 küçük otobüs tahsis edilmiştir. Pazar akşamı Şanlıurfa’da konaklayacaklar rezervasyonlarını kendileri yaptıracaklardır.





AB2009 Otobüs Terminali-Konaklama noktaları arası


· 10-11-12 Şubat tarihlerinde 09:00-16:00 arası saat başlarında 1 Minibüs ring seferler yaparak Şanlıurfa’ya otobüs ile gelecek katılımcıların Terminal-Konaklama noktaları arası nakillerini gerçekleştirecektir.


AB2009 Osmanbey Yerleşkesi - Çarşı arası


· 11-12-13 Şubat tarihlerinde günde 2 kez öğrenci rehber eşliğinde çarşı gezisi için 1 küçük otobüs tahsis edilmiştir.


o 1. Sefer: Saat 10:00, Osmanbey’den hareket, Saat 13:00 Çarşıdan Osmanbey’e hareket


o 2. Sefer: Saat 14:00, Osmanbey’den hareket, Saat 17:00 Çarşıdan konaklama noktalarına hareket


AB2009 Konaklama noktaları – Osmanbey Yerleşkesi arası


· 11-12-13 Şubat tarihlerinde Şanlıurfa kent merkezinde konaklayacak katılımcıları sabahları Osmanbeye taşımak, akşamları da otellere bırakmak üzere 2 araç tahsis edilmiştir.


o 1. Araç: Saat 08:30’da El-Ruha Oteli önünden başlayarak Rabis, Harran, Kilim, Dedeman, Grant Urfa ve Asur otellerine uğrayarak katılımcıları Osmanbey’e taşıyacaktır. Akşamları da aynı güzergah takip edilerek katılımcılar otellerine bırakılacaktır.


o 2. Araç: Saat 08:30’da Polisevi önünden başlayarak DSİ Misafirhanesi ve Öğretmenevi’ne uğrayarak katılımcıları Osmanbey’e taşıyacaktır. Akşamları da aynı güzergah takip edilerek katılımcılar otellerine bırakılacaktır.


AB2009 Kongre Ulaşım Soumlusu


· Okt. Cemil DEMİR (Enformatik Bölümü)


Not


1. Katılımcıları havaalanından alacak araçlar, uçak varış saatinden en az 45 dakika önce şehirden havaalanına hareket edecektir.


2. Katılımcıları havaalanına uçağa yetiştirecek araçlar, uçak varış saatinden en az 2 saat önce şehirden havaalanına hareket edecektir.


SOSYAL PROGRAMLAR

SURİYE TURU

(HALEP- HAMA- HUMUS- ŞAM)


HARRAN - GÖBEKLİTEPE - ATATÜRK BARAJI TURU


MARDİN - MİDYAT TURU


HARRAN ÜNİVERSİTESİ