Paper 101

Generated: Wed Jan 30 06:03:17 2002

prev (100) overview next (102)

101 - TitleWEB TABANLI UZAKTAN EĞİTİMDE OTOMASYONUN ÖNEMİ
AuthorsMurat Karabatak, Fırat Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi
Asaf Varol, Fırat Üniversitesi İletişim Fakültesi
PC MemberYes
Contact personAsaf Varol, avarol@firat.edu.tr, 0-533-4105927
Main Fields10. Internet Destekli Egitim
Other Main Fields
Abstract + Keywords
ÖZET

        İnsanoğlunun yaşamının her alanında ihtiyaç duyduğu bilgiye ulaşması, teknolojinin günden güne değişmesi ve gelişmesi ile kolaylaşmıştır. Bu değişiklikler, bilgisayarın ve İnternet’in insan hayatına yoğun bir şekilde girmesi ile çok farklı boyutlar kazanmış ve Web tabanlı uzaktan eğitim kavramını ortaya çıkarmıştır.

        Web tabanlı eğitim, kısaca eğitimci ile öğrencilerin aynı mekanda olmadan gerçekleştirdikleri eğitim türü olarak tanımlanabilir. Eğitimci bir yerden ders verirken, öğrenciler kendi evlerinden veya uygun başka ortamlardan, hatta farklı ülkelerden eğitime katılabilmektedirler. Geleneksel eğitim anlayışından farklı olarak bu tip eğitimin merkezinde öğrenci bulunmaktadır. Öğrenci zamandan ve mekandan bağımsız olarak konuları öğrenebilir ve eğitici ile teknolojiyi kullanarak bağlantı kurabilir

        Bu çalışmada, Web tabanlı eğitimin etkili ve verimli kullanılabilmesinin özellikleri, avantajları ve dezavantajları ele alınmıştır. Web tabanlı eğitimi etkili kılacak ve eğiticinin üzerinden birçok yükü kaldıracak olan otomasyon sistemlerinin yararları ve tasarımları hakkında bilgiler verilerek, Fırat Üniversitesi’nde uzaktan eğitim için yazılan bir otomasyon sistemi tanıtılacaktır.

Otomasyonda Web üzerinden öğrencinin sınav olmasını sağlayan örnek bir model gerçekleştirilmiştir. Öğrenciye İnternet ortamında sınav sunulmakta ve sonuçlar otomatik olarak değerlendirilmektedir. Bu işlemler yapılırken yapay zeka mekanizmasının devreye sokulması hedeflenmiştir.
Remarks

prev (100) overview next (102)

CyberChair Author: Richard van de Stadt  (Borbala Online Conference Services) Development supported by TRESE Copyright © by University of Twente