Paper 111

Generated: Wed Jan 30 06:03:17 2002

prev (110) overview next (112)

111 - TitleKURUMSAL AĞ YAPILARINDA KARŞILAŞILABİLEN SORUNLAR VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ
AuthorsResul Daş, Fırat Üniversitesi
Cihan Varol, Fırat Üniversitesi
PC MemberNo
Contact personResul Daş, rdas@firat.edu.tr, 0-533-5167028
Main Fields2. Kampus Bilgisayar Aglari
Other Main Fields
Abstract + KeywordsÖZET

Ağ üzerinden haberleşmek, bilgiye erişmek, bilgiyi neşretmek kavramları hızla ve yoğunlaşmış biçimde gündemimize girmektedir. Yeni yüzyılın bilgi toplumu, bilişim ve iletişim alanlarının altın çağı olacağından hareketle, bilgi çağında hızlı ve güvenli bilgi alışverişinin sağlanması, bilginin çok kısa sürede yenilenmesi ve gerekli kaynaklara iletilmesi gereksinimi, bilgisayarlar arasında veri iletişimi ve bilgisayar ağlarının önemini her geçen gün daha arttırmış ve gelişim sürecini hızlandırmıştır.

İletişim ve bilişim teknolojilerinin baş döndürücü bir şekilde değiştiği görülmektedir. Bu da bilgisayar kullanıcılarına yeni kolaylıklar sağlamaktadır. Bilgisayar ağlarında kullanılan teknolojiler ve donanımlar da sürekli yenilenerek, kullanıcıların istekleri ve gereksinimleri doğrultusunda üretilmektedir. Bu yüzden yeni teknolojileri sürekli olarak takip etme zorunluluğu doğmaktadır.

Ağlar, bilgilerin paylaşımı ve haberleşmenin karşılıklı sağlanması amaçlarıyla ortaya çıkmıştır. Uzak mesafelerdeki bilgisayarlarla haberleşmek ve daha kolay iletişim kurmak için değişik araçlar biçiminde karşımıza çıkan ağları kullanmak zorunludur. Haberleşme ve iletişim alanında günümüzdeki gelişen teknolojilere baktığımızda bilgiye erişmede “uzak” kavramının önemli olmadığını, bilgisayar ağlarıyla çok daha kolay ve ucuz bir şekilde bilgiye ulaşmanın artık mümkün olduğunu görürüz.

Her alana giren bilgisayarların özel sektör, kamu kuruluşları, eğitim kurumları, askeri kuruluşlar ve organizasyon sağlayan tüm kurumların bilgisayar ağlarını kullanarak işlerindeki verimi ve iş hacimlerini çok daha arttırmaları mümkündür.

        Bu çalışmada kurumsal bir ağda işletmecilik açısından karşılaşılabilecek sorunlar ve bu sorunların giderilmesinde ortaya konulabilecek çözümler ele alınacak, elde edilen tecrübeler ışığında uygun bir organizasyon ve işletmeciliğin nasıl olabileceği konularında öneriler sunulacaktır.
Remarks

prev (110) overview next (112)

CyberChair Author: Richard van de Stadt  (Borbala Online Conference Services) Development supported by TRESE Copyright © by University of Twente