Paper 35

Generated: Sun Jan 13 09:03:04 2002

prev (34) overview next (36)

35 - TitleKurum içinde Guvenli belge saklanması, dolaşımı ve Haberleşme
AuthorsBahar Karaoğlan, Uluslararası Bilgisayar Enstitüsü
Evrim Ursavaş, Uluslararası Bilgisayar Enstitüsü
PC MemberNo
Contact personBahar Karaoğlan, eursavas@operamail.com, 0232 339 91 14
Main Fields
Other Main FieldsWeb programming
Abstract + KeywordsÖzet

Kurum içinde üretilen veya dışarıdan gelen resmi, ticari ve diğer belgelerin ilgili kişilere zamanında ulaştırılması, onaylatılması, duyuruların iletilmesi, belgelerin arşivlenmesi ve gerektiğinde erişilmesi oldukça fazla adam saat zamanı gerektirmekte, gecikmelere ve kağıt israfına neden olmaktadır. Belgelerin fiziksel kopyalarının bulundurulması imkansiz oldugundan herhangi bir felaket veya istismar sonucu kaybolma riskleri vardır.

Kurum içinde oluşturulan intranet uzerinden belge dolasımı, ortak çalışma, arşivleme ve iletişim guvenli ve ekonomik bir şekilde sağlanabilir.

Kurum içinde mesajlaşma ve bunların kontrolu sağlanabilir. Mesajlamalarda içerik, adet ya da alıcılar bazında kısıtlama getirilebilir. Mesajların sunucu üzerinde tutulması sağlanarak, kullanıcıların disklerinde yer tasarrufu sağlanabilir ve ayrıca mesaj gönderiminin inkar edilmesi gibi hallerin de önüne geçilmesi sağlanabilir. Mesaj, tek kişiye ya da birden fazla kişiye gönderilebilir. Birden fazla kişiye gönderim için kullanıcılara grup tanımlama hakkı verilebilir. Mesaj gönderiminde istenildiği takdirde belge eklemesi yapılabilir. Mesajın karşı taraf tarafından okunup okunmadığı bilgisi, göndericiye otomatik olarak bildirilebilir.

Uygulama, kullanıcıların ağ üzerinden ulaşma imkanı olduğu bir sunucu üzerine kuruluyor, kullanıcıların sistemi kullanabilmeleri için Web Browser’a sahip olmaları yeterli oluyor. Böylece sistem kullanımının kullanıcılara yaygınlaştırılması sağlanıyor.Remarks

prev (34) overview next (36)

CyberChair Author: Richard van de Stadt  (Borbala Online Conference Services) Development supported by TRESE Copyright © by University of Twente