Paper 81

Generated: Sun Jan 13 09:03:04 2002

prev (80) overview next (82)

81 - TitleCrusoe Islemcileri ve Ulkemiz icin Sundugu Ticari Potansiyel
AuthorsAhmet Guven, Bilgi Sistemleri Yöneticisi - Gesnet ISP
PC MemberNo
Contact personAhmet Guven, guven@ges.net.tr, 0 532 7859359
Main Fields13. Yeni Teknolojiler
16. Acik Kaynak Kodlu Sistemler
Other Main Fields
Abstract + Keywordsİşlemciler, bilişim teknolojilerinin gizli motorları olarak her geçen gün daha hafif, daha hızlı ve daha komplex olarak gündelik hayatımızda yerlerini almaktadır. Türkiye gibi ar-ge çalışmalarının tüm sektörler bazında zaten çok kısıtlı olduğu ülkelerde, bilgi ekonomisinden istifade etmeyi sağlayacak anahtar teknolojiler bulunmamaktadır. Ancak dünyada tekel sayılabilecek uluslarası şirketleri dahi sarsan gelişmeler her zaman yaşanmaktadır. Bunların en heyecan verici örneği, Linux işletim sisteminin Microsoft firması için oluşturduğu tehdittir.
Uzun yıllar masaüstü sistemlere hükmetmiş Win-tel işbirliğinde Linux karşısında zarar görme riski yaşayan Microsoft'un durumuna Intel'i de düşürecek bir gelişme yaşanmaktadır. Linux işletim sisteminin ilk mimarı Linus Towalds'ın da içinde bulunduğu Transmeta şirketi, işlemciler üzerindeki ekstra yükü yazılımla kaldırmayı başaran hibrit bir işlemci geliştirmişler ve bu işlemcilerin ticari örnekleri de bir bir piyasada görülmeye başlanmıştır. Bu işlemcilerin üzerinde bulunan bir yazılım katmanı, işlemcilerin özel işler için optimize edilmesini sağlamaktadırlar. Bu durum işlemcilerin yeniden tasarlanması problemini ortadan kaldırarak, işlemcilerindeğişik işler için kullanılmasını sağlamaktadır. Bu durum , yeni bir trendin habercisi olarak, Türkiye gibi bilişim konusunda belli trenleri kaçıran ülkeler için bir fırsat yaratmıştır.
Remarks

prev (80) overview next (82)

CyberChair Author: Richard van de Stadt  (Borbala Online Conference Services) Development supported by TRESE Copyright © by University of Twente