Paper 11

Generated: Thu Jan 30 16:03:12 2003

prev (10) overview next (12)

11 - TitleFIRAT ÜNİVERSİTESİ NETWORKING ACADEMY OTOMASYONU
AuthorsMustafa SALTAN, Fırat Üniversitesi Bilgisayar Müh.
Hasan H. Balık, Fırat Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı
PC MemberNo
Contact personHasan H. BALIK, balik@firat.edu.tr, 0424 212 89 70
Main Fields10. Internet Destekli Egitim
12. Universite Bilisim Sistemleri
Other Main Fields
Abstract + KeywordsUniversite bünyesinde hizmet veren Cisco Networking Academy Kursunun kayıt işlemlerinin internet üzerinden gerçekleşip değerlendirilmektedir. Öğrenci işlemleri , sınıf işlemleri , yönetici işlemleri web arayüzünden dinamik olarak geçekleşmektedir.

Projenin web’e taşınmasıyla bilginin erişimi daha hızlı ve güvenli bir şekile gelmektedir. Kayıt yaptıracak öğrenciler site içerisinde formları doldurmakta, kayıt sonuçlarını yine site içerisinde öğrenebilmektedir. Başvuru yapan kişiler açık olan sınıfların dağılımlarını , o sınıfa ati örencileri , yapılan başvuruları görebilmektedir.
Yöneticiler için güvenlik ve yetkilendirme doğrultusunda kendilerine ayrılan arayüzlerde işlemlerini yapabilmektedir. Yöneticiler başvuru onaylama , kesin kayıt yapma , user bilgileri güncelleme , sınıf oluşturma , sınıf bilgileri güncelle , sınıf mezun etme , yönetici oluşturma , yönetici ilgilerini güncelleme , istatistiksel dağılımlar gibi işlemleri hakları doğrultusunda gerçekleştirebilmektedir.

Otomasyonda web programlama dili olarak ASP ( Active Server Page ) , Database olarak MS SQL Server 2000 kullanılmıştır. Otomasyona yönetici girişleri kullanıcı adı ve şifre ile kontrol edilmektedir. Yönetici bilgileri Database Server’imizde bulunup sorgulamalar Database taraflı yapılmaktadır. Buda erişimlerin hızlı olmasını sağlayacaktır. Web sayfalarının dizaynında erişim hızlı olması için sistemi yormayacak grafikler kullanılmıştır. Sisteme giren bir yönetici erişim hakkı doğrultusunda işlemlerini yapabilmektedir. Sistemden çıkan yönetici erişim haklarını kaybetmekte , işlemleri için yeniden giriş yapması gerekmektedir. Yapılan işlemler ile ilgili kayıtlar Databse’imiz tarafından tutulmaktadır. Otomasyon güvenliği Windows Server , SQL Server ve ASP birleşimiyle sağlanmaktadır.
Remarks

prev (10) overview next (12)

CyberChair Author: Richard van de Stadt  (Borbala Online Conference Services) Development supported by TRESE Copyright © by University of Twente