Paper 39

Generated: Thu Jan 30 16:03:12 2003

prev (38) overview next (40)

39 - TitleYAZILIM VE KALİTE ÇALIŞMALARI
Authorsabdullah uzun, sakarya meslek yuksekokulu
fahri vatansever, sakarya teknik eğitim fakultesi
PC MemberNo
Contact personabdullah uzun, auzun@sakarya.edu.tr, 264 2774001
Main Fields
Other Main Fieldsyazılım ve kalite
Abstract + KeywordsABSTRACT
In recent years communication and quality are not separate concepts. At first these concepts were thinking different step and process. Looking at the situation in world, during the last 10 years there has been an explosion at quality assessment agencies all over the world, including Turkey about software and communication technology. Therefore quality standarts and assurance are very important factors in software engineering and communication sector. These are ISO 9000, TICKIT, SPICE CMM standarts . This study include about quality of software, standards and quality systems.

Anahtar Sözcükler: Kalite, yazılım, bilişim, toplam kalite yönetimi,kalite standartları

Son on yıla damgasını vuran internetin bu denli kısa zamanda geniş kitlelere ulaşması, her geçen gün başka kullanım alanları bulması ve toplumu etkilemesi sayısal teknolojinin en önemli başarılarından biridir. Bu başarıda bilgisayar işlemcilerinin yanı sıra çok önemli bir etken de yazılımlardır. 1950’li yıllarda bilgisayarın iş yaşamına girişiyle birlikte her türlü ihtiyaç ve gereksinimler için yazılım geliştiren firmalar ortaya çıkmaya başladı. Çeşitli aşamalardan geçerek günümüz gelişme seviyesine ulaşmış olan yazılım endüstrisinin de birçok sorunları bulunmaktadır. Bu sorunların aşılması çabaları ve kaliteyi arttırma çabaları devam etmektedir.
Remarks

prev (38) overview next (40)

CyberChair Author: Richard van de Stadt  (Borbala Online Conference Services) Development supported by TRESE Copyright © by University of Twente