Paper 77

Generated: Thu Jan 30 16:03:12 2003

prev (76) overview next (78)

77 - TitleÜniversite Bilgi Sunum Sistemleri ve Arayüz Kullanılabilirlik Yaklaşımları: İki Örnek Çalışma
AuthorsMehmet onur su, ODTU Enformatik Enstitusu
Hasan Cifci, Hava Kuvvetleri Komutanligi
PC MemberNo
Contact personMehmet onur su, su@metu.edu.tr, 05336133010
Main Fields4. Elektronik Kutuphaneler
6. Universite Bilisim Sistemleri
Other Main Fields
Abstract + Keywordsİnsanlığın ilk gününden beri iletişim insan hayatının en önemli parçalarından biridir. Bu anlamda insanoğlu ilk günden beri etkin, verimli bir iletişim için sürekli yöntemler geliştirmektedir. İnternet etkin yaklaşımı ile tüm dünyada kabul görmüş ve dünyanın küreselleşme sürecini hızlandırmış bir iletişim teknolojisidir. Dolayısıyla küreselleşen dünyada İnternet, bilgiye kolay, ucuz, sınırsız ve hızlı bir şekilde ulaşmanın ve bu bilgiyi dış dünya ile paylaşmanın en geçerli yollarından biri olarak karşımıza çıkmaktadır.
Yapılan bir araştırmaya göre hergün 10000 yeni web sayfası İnternete kimin ve ne şekilde kullanılacağı düşünülmeksizin eklenmektedir. Bilgi ve teknolojinin vazgeçilmez kaynaklarından Üniversitelerin, özellikleri ile, İnterneti kendi yararına kullanmaması tabi ki düşünülemez. Üniversite Web Portalları üniversitelerin öğrencilerine, çalışanlarına ve dış dünyayaaçılan kapısıdır. Gerek üniversitenin kendi içindeki kullanıcıları ve gerekse dünyanın her yerinden kullanıcılar, istedikleri anda Web sitesini ziyaret ederek sunulan bilgilere ulaşabilme ve üniversite ile irtibata geçebilme şansına sahiptirler. Ayrıca üniversite de kendi üzerindeki bazı görevleri bu yolla daha hızlı ve daha etkin yaparak, yükünü hafifletme şansına sahip olur. Web sitesi, çağdaş bir üniversite için olmazsa olmaz bir zorunluluk olarak karşımıza çıkmaktadır.
Web sitesinin mevcut olması, tek başına yeterli bir unsur değildir. Her teknolojide olduğu gibi, burada da teknolojinin kullanıcının hayatını arzu edilen boyutta kolaylaştırmaması ve hatta bazı durumlarda zorlaştırması karşılaşılan en önemli tehlikeler arasındadır. Bu bağlamda her Web sitenin içeriği ve tasarımı yani; bilgilerin kullanıcılara sunulma tarzı çok büyük önem arz etmektedir. Yani Web sitesi “kullanılabilir” olmalı, diğer bir deyişle; kullanıcılar arzu ettikleri işleri tam, doğru ve hızlı bir şekilde yapabilmeli ve sitenin sağladığı arayüz, kullanıcıyı etkili ve verimli yapısı ile tatmin etmelidir.
Web sitelerinin kullanılabilirliğinin test edilmesi için bir çok yöntem mevcuttur. Bu yöntemlerden bir tanesi de, kullanıcı odaklı değerlendirmedir. Bu değerlendirmeler iki aşamalı uygulanır. İlk değerlendirme sayfanın verimliliğini, ikinci değerlendirmede kullanıcının memnuniyetini ölçmeyi amaçlar. Üniversite bilgi sunum sistemleri ve arayüz kullanılabilirlik sorunları çerçevesinde Orta Doğu Teknik Üniversitesi ana Web sitesi belli bir kullanıcı grubu için ve kütüphane Web sitesi tüm kullanıcıları için bu değerlendirmelerden geçirilmiş iki örnek çalışmadır.
Bu bildiride önce bilgi sistemleri kullanılabilirlik testlerinin Web sitelerinin başarısındaki önemi sunulacak, ardından kullanıcı merkezli tasarım ve testler ile çok kullanılan kullanılabilirlik test yöntemleri tanıtılacaktır. Son kısımda ise bu yöntemler kullanılarak gerçekleştirilen Orta Doğu Teknik Üniversitesi ana Web sitesi ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi kütüphanesinin Web sitelerinin kullanılabilirliğinin değerlendirmesi çalışmaları sonuçları, saptanan sorunlar ve iyileştirme önerileri anlatılacaktır.
Remarks

prev (76) overview next (78)

CyberChair Author: Richard van de Stadt  (Borbala Online Conference Services) Development supported by TRESE Copyright © by University of Twente