Paper 95

Generated: Thu Jan 30 16:03:12 2003

prev (94) overview next (96)

95 - TitleEğitimde Ad-Hoc Ağlar ve Buluetooth Teknolojisi
AuthorsRadosveta Sokullu, Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği
Engin Karatepe, Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği
PC MemberNo
Contact personRadosveta Sokullu, rsokullu@bornova.ege.edu.tr, 0 232 388 60 24
Main Fields2. Kampus Bilgisayar Aglari
6. Universite Bilisim Sistemleri
9. Uzaktan Egitim
13. Yeni Teknolojiler
Other Main Fields
Abstract + KeywordsEĞİTİMDE AD-HOC AĞLAR VE BLUETOOTH TEKNOLOJİSİ

Özet: Günümüzde hızlı iletişim bağlantısı sağlayacak LAN alt yapısı olmayan üniversite veya yüksekokul hemen hemen yok gibidir. Bu alt yapıların çoğunda bağlantılar kablo ile sağlanmakta ve bağlantı yapılan bilgisayarlar, laboratuar, seminer salonları gibi sabit erişim noktalarında bulunmaktadır. WLAN teknolojisini kullanan üniversite sayısı ise oldukça az sayıdadır. Eğitim süreci yeni öğrenme ve öğretme metotları ile ortak çalışma çabaları ve ortak bilgi oluşturma metotlarına bağımlılığı daha da arttırmaktadır. Bu bilgi alışverişi ve dinamik bir yapı içindeki bağlantılar ad-hoc ağlar olarak bilinmektedir. Bluetooth scatternets’ lerin çok dinamik ve esnek yapısına sahip olmasından dolayı bize göre öğrenim sürecinin kalitesinin artmasına çok uygundur. Bluetooth teknolojisinin PAN’ ların kullanım alanlarının genişlemesini sağlayacak bir potansiyeli vardır. Düşük maliyeti ile de üniversitelerin LAN’ larının kurulmasını yaygınlaştıracaktır. Sadece maliyet açısından (alt yapının kurulumunda ve teknolojide düşük maliyet) değil belki de daha önemlisi uzun vadede eğitim süreci ve bilgi paylaşımında kalite açısından büyük avantajları görülecektir.

Anahtar Kelimeler: Bluetooth, Ad-Hoc Ağlar
RemarksBu makaleyi daha once submit ettik, fakat acrobat readera donusturdugumuzde turkce karakterlerin cikmadigini gorduk, bu yuzden yeniden gonderiyoruz. Bu durumdan ötürü özür dileriz.


prev (94) overview next (96)

CyberChair Author: Richard van de Stadt  (Borbala Online Conference Services) Development supported by TRESE Copyright © by University of Twente