Paper 107

Generated: Tue Feb 17 20:10:05 2004

prev (106) overview next (108)

107 - TitleE-DÖNÜŞÜMDE BİLGİ VE İLETİŞİM TEKNOLOJİLERİ ÖĞRETİMİ
AuthorsTuğrul TAŞCI, Sakarya Üniversitesi Enformatik Bölüm Başkanlığı
Alper GÖKSU, Sakarya Üniversitesi Enformatik Bölüm Başkanlığı
Barış KANTOĞLU, Sakarya Üniversitesi Enformatik Bölüm Başkanlığı
PC MemberNo
Contact personBarış KANTOĞLU, kantoglu__at__sakarya.edu.tr, 0264 346 00 90 / 535
Main Fields1. Temel Bilişim Eğitimi
6. Üniversite Bilişim Sistemleri
9. Uzaktan Eğitim
10. Internet Destekli Eğitim
Other Main Fields
Abstract + KeywordsE-DÖNÜŞÜMDE BİLGİ VE İLETİŞİM TEKNOLOJİLERİ ÖĞRETİMİ

Tuğrul TAŞCI
Alper GÖKSU
Barış KANTOĞLU

Sakarya Üniversitesi Enformatik Bölüm Başkanlığı, Sakarya


ÖZET

Bilgi Çağı olarak da adlandırılan içinde bulunduğumuz 21. Yüzyılda küreselleşen dünya gittikçe küçülmekte, her türlü yaşam ve iş alanlarında olmazsa olmaz bir koşul haline gelen bilgiye hızlı ve etkin erişim, bilgi ve iletişim teknolojilerini (BİT) kullanarak mümkün olmaktadır. Bununla birlikte günümüzde, bilgi çok hızlı bir şekilde değişmekte ve yenilenmektedir. Sürekli yenilenen bilgiyi, ilgili alanlarda kullanabilmek için öğretimi de aynı hızla geniş kitlelere ulaştıracak yeni öğretim yöntemlerine gereksinim duyulmaktadır. Özellikle daha hızlı bilgi edinmeye ve kullanmaya imkan tanıyan BİT araçları, öğretimi desteklemede kullanılmakta ve bu yöntemler BİT alanındaki öğretimi de kapsamaktadır.

Bu çalışmada, gelişmiş ve gelişmekte olan dünya ülkelerinde, dolayısıyla bu ülkelerin oluşturduğu ilgili uluslar arası kuruluşlarda BİT alanındaki gelişmelerin takibi, kullanımı ve üretimi konularında son yıllarda alınan stratejik kararlar ile yapılan düzenlemeler incelenmiştir.

Avrupa Birliği çalışmalarında yer alan e-Avrupa+ Eylem Planı çerçevesinde, ülkemizdeki ilgili kurumların BİT öğretimi ile BİT’ in etkin şekilde kullanımının yaygınlaştırılması amacıyla yaptığı yasal düzenleme ve çalışmalar ortaya konulmuştur. Bu kapsamda Sakarya Üniversitesi’nin MEB ile başlattığı sertifika programları ve Avrupa Birliği Bilgisayar Yetkinlik Sertifikası (ECDL) ile birlikte gerçekleştirdiği uluslararası geçerliliğe sahip ECDL uygulamaları değerlendirilmiştir.

Anahtar Kelimeler: E-Dönüşüm, Bilgi ve İletişim Teknolojileri, Sertifika.
Remarks

prev (106) overview next (108)

CyberChair Author: Richard van de Stadt  (Borbala Online Conference Services) Development supported by TRESE Copyright © by University of Twente