Paper 155

Generated: Tue Feb 17 20:10:06 2004

prev (154) overview next (156)

155 - TitleÜniversite web sayfalarında kullanılabilirliğin önemi ve kullanılabilirlik testleri
AuthorsCengiz Acartürk, ODTÜ Bilgi İşlem Daire Başkanlığı
PC MemberNo
Contact personCengiz Acartürk, acengiz__at__metu.edu.tr, (312)2103350
Main Fields3. Internet Servislerinin Calıştırılması
12. Üniversite Bilişim Sistemleri
Other Main FieldsÜniversite web sayfaları kullanılabilirlik testleri
Abstract + KeywordsBilgi teknolojilerindeki gelişmeler sonucunda "kampus" kavramı da anlam değişikliğine uğramıştır. Bundan yirmi yıl önce kampus dendiğinde eğitim amacıyla eğitmen ve öğrencilerin buluştuğu, sınırları belirli fiziksel bir alan anlaşılırken, teknolojinin gelişmesiyle tanıştığımız uzaktan eğitim ve diğer online servisler kampus teriminin içeriğini değiştirmeye başlamıştır. Bu doğrultuda üniversite web siteleri de üniversitenin bir parçası haline gelmiştir.

Bir yandan, kullanıcılar açısından bakıldığında web sitelerinin kullanılabilirliğine yönelik çalışmaların sayısının hızla arttığını gözlüyoruz.

Bu sunumda, temel kullanılabilirlik kavramları tanıtılacak ve ODTÜ Enformatik Enstitüsü bünyesinde verilen IS573 Human-Computer Interaction dersi kapsamında ODTÜ Bilgi İşlem Daire Başkanlığı ile birlikte yürütülen bir kullanılabilirlik testleri çalışmasından edinilen tecrübeler aktarılacaktır. Bu sunumda sözedilen yöntemlerin diğer üniversitelerin web tasarım sorumluları tarafından uygulanması ve elde edilen sonuçların değerlendirilmesinin üniversite web sitelerinin kullanılabilirliğinin artırılması için faydalı olacağı görüşündeyiz.
Remarks

prev (154) overview next (156)

CyberChair Author: Richard van de Stadt  (Borbala Online Conference Services) Development supported by TRESE Copyright © by University of Twente