Paper 37

Generated: Tue Feb 17 20:10:05 2004

prev (36) overview next (38)

37 - TitleSEYAHAT ACENTALARINDA REZERVASYON AMAÇLI WEB SAYFALARININ STANDARDI VE GÜVENLİĞİ
AuthorsGüntekin Şimşek, Adnan Menderes Üniversitesi - Enformatik Bölümü
PC MemberNo
Contact personGüntekin Şimşek, gsimsek__at__adu.edu.tr, +90-256-2146689
Main Fields3. Internet Servislerinin Calıştırılması
13. Yeni Teknolojiler
14. Güvenlik
Other Main Fields
Abstract + KeywordsTurizm, Acenta, WEB Sayfası, Güvenlik, Rezervasyon


SEYAHAT ACENTALARINDA REZERVASYON AMAÇLI
WEB SAYFALARININ STANDARDI VE GÜVENLİĞİ

gsimsek__at__adu.edu.tr
Öğr. Gör. Güntekin Şimşek
Adnan Menderes Üniversitesi – Enformatik Bölümü

Globalleşme ile gelen teknolojik gelişmeler; her alanda kullanım alanı bulmuş, her sektörde belirli etkilere neden olmuştur. Müşteri tatmininin temel olduğu, soyut ürünlerin üretildiği bir sektör olan turizm sektöründe de bilişim teknolojilerinin belirgin etkileri ve faydaları bulunmaktadır. İnsanlar internet sayesinde, gitmek istedikleri yer hakkında bilgi edinirken, yine internet üzerinden alışveriş hatta rezervasyon yapabilmektedir. Bilişim teknolojilerindeki gelişmelerin turizm sektörü üzerinde turizme katılımı arttırmak ve ucuzlatmak gibi etkileri olduğu savunulmaktadır. Bilişim teknolojileri, sektörün yapısal değişiminin dinamiği haline gelmiştir.
İnternet’in hızla büyüdüğü ve yaygınlaştığı günümüzde istenilen bilgi ve hizmete erişim kadar bilgi ve hizmetin sunuş şekli de giderek önem kazanarak en iyi şekilde biçimlenmesi yolunda çalışmalar hızla yapılmaktadır. Web Tabanlı rezervasyon, turistik ürün pazarlanmasında kullanılan yenilikçi bir yaklaşımdır. WWW grafik tabanlı olduğu için kullanılması basittir. İnternet’e bağlı olan bilgisayarlarda doküman, resim, animasyon, müzik, video görüntülerinin birleştiği sayfaları içeren web tabanlı sayfalar hizmet veren materyal olmakla birlikte aynı zamanda pazarlama ve tanıtım ortamıdır.
İnternete geçmekle İnternet’te doğru bir şekilde yer alma arasında fark vardır. Bunun içindir ki; amaca uygun tanıtıcı içerik ve tasarımın çok iyi yapılması, hedefe bir anda ulaşmayı sağlar. İnternet üzerindeki bir Web sayfasının başarısı bir bakıma sayfaya gelen ziyaretçi sayısı ve bu sayfada kaldığı süre ile ilişkili olabilir. Sayfanın tasarımı kötüyse o kullanıcının sıkılarak adres değiştireceği gerçektir.         Bugün uçak bileti, otel, tatil rezervasyonu, araba kiralama gibi işlemler kişilerin bulundukları yerden zaman ve mekan kısıtlaması olmadan bilgisayarları ile internet üzerinden kolayca alınabilecekleri hizmetlerdir.
Bilgisayar ve internet kullanımının yaygınlaşması ile seyahat acentaları da hizmetlerini internet üzerinden web sayfaları aracılığı ile verme çabasına girmişlerdir. Dünyanın herhangi bir bölgesinde yaşayan kişi, yine dünyanın herhangi bir turistik bölgesindeki seyahat acentasının web sayfasına internet aracılığı ile ulaşarak istediği tatil vb. rezervasyonlarını yapabilmektedir. Ancak unutulmamalıdır ki internet işlemleri hızlandırırken beraberinde bazı sorunları da getirmektedir. Çünkü sanal ortamda yapılan alışverişlerde hem turistik tüketici, hem de üretici açısından istenmeyen durumlar oluşabilmektedir. En önemli problemler satın alınan hizmetten en iyi şekilde yararlanıp yararlanamama konusunda web sayfasının durumu ve ödemede aşamasında veri güvenliği noktalarında oluşmaktadır.
Bu çalışmada seyahat acentalarında teknoloji kullanımına yönelik literatür taranarak, seyahat acentalarında rezervasyon sürecinde web sayfası standardı oluşturmanın önemi ortaya konulmakta, web üzerinden yapılan pazarlama faaliyetlerinde veri güvenliğinin ne şekilde sağlandığı incelenmektedir.
Remarks

prev (36) overview next (38)

CyberChair Author: Richard van de Stadt  (Borbala Online Conference Services) Development supported by TRESE Copyright © by University of Twente