Paper 4

Generated: Tue Feb 17 20:10:05 2004

prev (3) overview next (5)

4 - TitleSQUİD PROXY İLE GERÇEK ZAMANLI WEB TRAFİK KONTROLÜ
AuthorsErkan Yeli, Fırat Üniversitresi Bilgisayar Müh.
Gürkan Karabatak, Fırat Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı
Hasan H. BALIK, Fırat Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı
PC MemberNo
Contact personHasan H. BALIK, balik__at__firat.edu.tr, +90 424 212 89 70
Main Fields14. Güvenlik
Other Main Fields
Abstract + KeywordsÜniversite içerisindeki ağdan internete giren kullanıcıların web trafiğinin geçek zamanlı olarak kontrol edilip, izlenmesi. İzleme işlemi trace.firat.edu.tr adresindeki web arayüzü ile dinamik olarak yapılabilmektedir. İzleme işlemi site admini tarafından açılan kullanıcılar tarafından yapılabilmektedir. Her kullanıcıya belirli sınırlamalar verilir. Yani her kullanıcı istediği her şeyi izleyemez. Adminin verdiği haklar çerçevesinde izleme işlemini yapabilir.
Ayrıca üniversite içerisindeki öğrenci laboratuarlarının daha etkin ve faydalı olarak kullanılması. Bu işlem laboratuar sorumlularına açılan kullanıcılar ile laboratuarların gerçek zamanlı izlenmesiyle sağlanır.
Üniversite laboratuarları genel kullanımda olduğu için internet üzerinden yapılan suçlara açık yerlerdir. Gerçek zamanlı izleme sistemi caydırıcı bir önlem olabilir bu bu suşların önüne geçilebililir.
Remarks

prev (3) overview next (5)

CyberChair Author: Richard van de Stadt  (Borbala Online Conference Services) Development supported by TRESE Copyright © by University of Twente