Paper 61

Generated: Tue Feb 17 20:10:05 2004

prev (60) overview next (62)

61 - TitleIP Trafik Dağılımının Analizi ve Pratik Uygulamalar
AuthorsYasin KAPLAN, Atlas On-Line İletişim A.Ş.
Özgür SAVAŞAN, Tek Yazılım ve Danışmanlık Ltd.
Rıfat ÇÖLKESEN, Beykent Üniversitesi
Ahmet ACAR, Setranet A.Ş.
PC MemberNo
Contact personYasin KAPLAN, yasin.kaplan__at__atlas.net.tr, +90 (212) 2938055
Main Fields2. Kampus Bilgisayar Ağları
3. Internet Servislerinin Calıştırılması
7. Ulusal ve Kurumsal Ağ Yapıları
14. Güvenlik
17. Ağ ve Sistem Yönetimi
Other Main Fields
Abstract + KeywordsGünümüzde IP protokolünün kullanıldığı birçok ağda trafik değişimlerinin izlenmesi port bazında kullanım miktarlarının ölçülmesi ile sınırlı kalmaktadır. Birçok durumda bu yaklaşım yeterli veriyi sağlasa da ağ problemlerinin çözümü ileriye dönük stratejik kararların alınabilmesi için daha detaylı analiz şarttır. Belirli bir IP bağlantısı üzerinden birden fazla ağa erişim gerçekleşiyorsa, Internet bağlantısı gibi, söz konusu tek bir bağlantı üzerinden erişilen bu ağlara olan trafik dağılımının izlenmesinin pratikte birçok faydası bulunmaktadır.

Ağ yöneticileri doğrudan bağlantıları olmayan AS’ler ile trafik alış verişlerini analiz ederek gerekiyor ise doğrudan ara bağlantı yapma yoluna gidebilirler. Internet Servis Sağlayıcılar (ISS) arasında ara bağlantılar, ISS’lerin maliyetlerini azaltmak için başvurdukları en etkili yoldur. ISS’lerin transit trafiklerini analiz ederek belirli bir eşik değerinin üzerinde trafik alış verişi gerçekleştirdikleri diğer ISS’ler ile doğrudan ara bağlantılar kurmalarını gündeme getirmektedir.

Ağ yöneticilerinin karşı karşıya oldukları en büyük problemlerden biri de omurga yönlendiricilerinde yönlendirme konfigürasyonundan kaynaklanan trafik akışı anormallikleridir. Bu tür sorunlar kendilerini ani trafik sıçramaları, karşı AS’teki belirli ağlara ulaşabilirken diğerlerine ulaşamama ile gösterebilirler. Detaylı bir trafik analizi gerçekleşmeksizin bu tür sorunların tespiti çok uzun zaman alabilir.
Remarks

prev (60) overview next (62)

CyberChair Author: Richard van de Stadt  (Borbala Online Conference Services) Development supported by TRESE Copyright © by University of Twente