Paper 81

Generated: Tue Feb 17 20:10:05 2004

prev (80) overview next (82)

81 - Titleİnternet Paketi.org.tr Portalının Üniversitelerce Ortak Kullanımı Önerisi
AuthorsKutlay Kağan Şanlı, SDÜ Bilgisayar Öğretmenliği
PC MemberNo
Contact personKutlay Kağan Şanlı, kutlayka__at__yahoo.com, 0216.475 57 32
Main Fields1. Temel Bilişim Eğitimi
6. Üniversite Bilişim Sistemleri
12. Üniversite Bilişim Sistemleri
13. Yeni Teknolojiler
15. Web Kurulu ve Yönetimi
Other Main Fieldsİnternette Türkçe İçeriğin Geliştirilmesi
Abstract + Keywords İnternet Paketi.org.tr portalı, internetin bir çok yönünü biraraya getirmektedir. Tüm üniversitelerin bir internet ortamı üzerinde biraraya gelmeleri, hangi platform olursa olsun elbette çok faydalı olacaktır. İnternet Paketi portalı üzerinde biraraya gelindiğinde, bu portalın konu kapsamının genişliği, çok yönlü araçları ve genişleyebilir olması nedeniyle bu birliktelik daha etkili işleyecektir.
İnternet Paketi portalı, bilinen web dizinlerinin çok boyutlusu olarak da düşünülebilir. Kullanıcı iki adımda, 27 ana konu ve 700 alt konudan birisini seçer ve portalın araçları hangi alt konu seçilmişse onunla ilgili olarak sol menüde görüntülenir ve tıkladıkça sağ tarafta açılır. Portalın araçları; 1.Google Kategorileri, 2.Tartışma-Haberleşme Grupları, 3.Forumlar-Mesaj Panoları, 4.Kişiler/İlgi Alanları Dizini, 5.Serbest Bağlantılar, 6.Etkinlik Takvimleri, 7.Sanal Sınıf / Uzaktan Eğitim, 8.Öğrenci Kulüpleri ve 9.Haber Kaynakları araçlarıdır.
Bu portal üniversitelerce ortak kullanıldığında -yukarıdaki araçlara paralel olarak-, 1.Google Kategorilerinin bilinme oranı artacak, 2.Tartışma-Haberleşme Grupları daha düzenli hale gelecek ve tüm üniversitelerin katılımı sağlanacak, 3.Az bilinen Forum-Mesaj Panosu yöntemi üniversitelerde yaygınlaşacak, 4.Öğrenci ve Öğretim elemanları, benzer ilgi alanlarıyla ilgilenen diğer üniversitelerdeki kişileri bulabilecek, 5.Katılımcılar Google'da olmayan siteleri de kaydedebilecek ve paylaşabilecek, 6.Hem her türlü konunun etkinlikleri, hem de üniversite ve şehirlerin iç etkinlikleri takvimler üzerinden takip edilebilecek, 7.Serbest erişimli olan uzaktan eğitim / sanal sınıf uygulamalarına tüm üniversitelerin katılımı sağlanabilecek, 8.Öğrenci Kulüpleri diğer üniversitelerdeki benzer konulu kulüpleri bulabilecekler, 9.Haber Kaynakları aracına ulaşabileceklerdir.
Her üniversiteden, 1. Portalın ana sayfasına bağlantı vermesi, 2. Kendi üniversitesi için oluşturulmuş olan takvime, ilgili birimlerini etkinlik eklemek üzere görevlendirmesi, 3. Takvimin işlerliği sağlandıktan sonra kendi üniversitesinin paketine bağlantı vermesi, 4. Bu portalı öğrencilerine tanıtması ve 5. İşleyişinde karşılaşılacak eksik-noksanları düzeltmeye katkıda bulunması istenmektedir.
İnternet Paketi portalı hem üniversiteler hem de toplumdaki herkes tarafından serbestçe kullanılabilecek bir portaldır. Bu bildirinin Akademik Bilişim sempozyumunda sunulacak olması nedeniyle, üniversitelerde kullanımı ön planda tutularak değerlendirilmiştir.
Remarks inet-tr '03 de bu çalışmayı genel olarak sundum. Akademik Bilişim'de üniversiteler tarafından kullanıldığında ne gibi faydalar sağlayacağına yoğunlaşarak anlatmayı planlıyorum.
Çalışma Grubu olması istenmektedir. Böylece daha yetkili kişilerce değerlendirilebilir ve oturum sırasında gerekli karar ve destekler alınabilir.
Ben bir öğrenci olduğum için, katılımcıları iknâ edebilmem için, öncelikle çalışma grubu olmasının kabul edilip edilmediğini bilmem gerekir. Kabul edilirse, hem kendim çalıştay oturumuna katılımcı bulma konusunda girişimlerde bulunurum hem de program komitesinden de katılımcıların sağlanması konusunda yardımda bulunmalarını rica ederim.

prev (80) overview next (82)

CyberChair Author: Richard van de Stadt  (Borbala Online Conference Services) Development supported by TRESE Copyright © by University of Twente