Paper 83

Generated: Tue Feb 17 20:10:05 2004

prev (82) overview next (84)

83 - TitleElektronik İmza Teknolojisi, Şifreleme ve Güvenlik Mekanizmaları
AuthorsMustafa ALKAN, Telekomunikasyon Kurumu
Ayse INALOZ, Telekomunikasyon Kurumu
PC MemberNo
Contact personAyse Inaloz, ainaloz__at__tk.gov.tr, 903125505294
Main Fields13. Yeni Teknolojiler
Other Main Fields
Abstract + KeywordsElektronik Ticaret ve Elektronik İmza 20. yüzyılın son döneminde bilgi ve iletişim teknolojilerinde yaşanan hızlı değişim ve gelişmelere paralel bir şekilde ve giderek artan ölçüde dünya genelinde tartışılan bir kavram olarak karşımıza çıkmaya başlamıştır. Bilgi ve İletişim Teknolojilerinde oldukça hızlı yaşanan değişim ve dönüşüm süreci tüm dünya ülkelerinde olduğu gibi ülkemizi de yakından ilgilendirmekte ve etkilemektedir.

Bu noktadan hareketle bu çalışmada Elektronik İmza kavramı ve Elektronik Ticaret’in hayata geçirilmesi için en önemli unsur olan taraflar arası iletilerde; bilginin gizliliği, bütünlüğü ve tarafların kimliklerinin doğruluğunu sağlayan Sayısal İmza’nın dayandığı temeller, Şifrelendirmeye Dayalı Olmayan Güvenlik Mekanizmaları, Şifrelendirmeye Dayanan Güvenlik Mekanizmaları ve Açık Anahtar Altyapısı (PKI) detaylıca açıklanmıştır. Sayısal İmza’nın oluşumu, Şifrelemeye (kriptografi) dayanan güvenlik mekanizmaları, Açık Anahtar Altyapısı Mimarileri ve Sayısal İmza üretimi incelenmiştir.

Anahtar Kelimeler: Elektronik Ticaret, Elektronik İmza, Şifreleme (Kriptografi)
Remarks

prev (82) overview next (84)

CyberChair Author: Richard van de Stadt  (Borbala Online Conference Services) Development supported by TRESE Copyright © by University of Twente