Paper 163

Generated: Sun Jan 16 13:29:19 2005

prev (162) overview next (164)

163 - TitleYüksek Başarımlı Bilgi İşlem Kaynakları
AuthorsBurcu Akcan, TÜBİTAK ULAKBİM
Kürşad Yusuf Konuş, TÜBİTAK ULAKBİM
Onur Temizsoylu, TÜBİTAK ULAKBİM
PC MemberNo
Contact personOnur Temizsoylu, onurt__at__ulakbim.gov.tr, 3122989363
Main Fields8. Yüksek Başarım, Grid ve Kümeleme
Other Main Fields
Abstract + KeywordsPek çok bilim dalında arastırmacılar yüksek hesaplama gücüne sahip bilgisayarlara ihtiyaç duymaktadır. Bu tip bilgisayarların her arastırma grubu için ayrı ayrı saglanmaları ekonomik açıdan verimli olmamaktadır. Yeni UlakNet altyapısının 2002 senesi sonunda hizmete geçmesi ile üniversiteler, uzak hesaplama, depolama, bilgi alma kaynaklarına erisim için yeterli bant genisliklerine sahip olmustur. Türkiye’deki arastırmacıların da uluslarası ve rekabetçi çalısmalarına imkan verebilmek için UlakNet üzerinde bu tip arastırmalara destek verecek, yurt dısındakilere benzer bir merkez 2003 senesi sonunda kurulmustur.

Merkezin kurulması, uluslararası “grid” projelerine katılınmasındaki öncelikli amaç ulusal düzeyde arastırmacı ve hesaplama kaynaklarını bir araya getirmektir. Yüksek performanslı hesaplama kaynaklarına ihtiyacı olan arastırmacıların bir araya getirilmesi ve tek bir ulusal yapı altında toplanması arastırmacıların ulusal ve uluslarası kaynaklara (tecrübeli insan agı ve donanım kaynakları) ulasmasını kolaylastıracak, benzer konularda arastırma yapan insanların tek bir ulusal insan agında toplanmasını saglayacaktır.
Remarks

prev (162) overview next (164)

CyberChair Author: Richard van de Stadt  (Borbala Online Conference Services) Development supported by TRESE Copyright © by University of Twente