Paper 100

Generated: Tue Feb 28 17:21:17 2006

prev (99) overview next (101)

100 - TitleGRİ SEVİYE RESİMLER ÜZERİNDE RASGELE LSB YÖNTEMİNİ VE SAYI TEORİSİNİ KULLANARAK BİLGİ GİZLEME VE STEGANALİZ
AuthorsAndaç Şahin, Trakya Üniversitesi
Ercan Buluş, Trakya Üniversitesi
M. Tolga Sakallı, Trakya Üniversitesi
PC MemberNo
Contact personAndaç Şahin, andacs_at_trakya.edu.tr, 02842353985
Main Fields13. Güvenlik Sistemleri
Other Main FieldsBilgi Gizleme
Abstract + KeywordsÖZET

Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle birlikte bilgi güvenliği oldukça önemli hale gelmiştir. Dijital ortamda bulunan verilerin güvenliğini sağlamak için şifreleme ve steganografi teknikleri kullanılmaktadır. Şifreleme mesajın içeriğinin korunmasını amaçlarken, steganografi mesajın varlığının gizlenmesi ile ilgilenmektedir. Bu çalışmada gri seviye resimler üzerinde rasgele LSB (En Önemsiz Bite) ekleme yöntemi ve sayı teorisini kullanılarak yapılan steganografi ve steganaliz anlatılmaktadır.


ABSTRACT

Nowadays, information security become more important owing to developing technology. Cryptography and steganography techniques are used to secure the data in digital media. While cryptography is about protecting the content of messages, steganography is about concealing their existence. In this study, steganography and steganalysis have been described by using random LSB (Least Significant Bit) insertion method and number theory on grey level pictures.


Anahtar Kelimeler: Bilgi Gizleme, Steganografi, Steganaliz, LSB Yöntemi
Remarks

prev (99) overview next (101)

CyberChair Author: Richard van de Stadt  (Borbala Online Conference Services) Development supported by TRESE Copyright © by University of Twente