Paper 102

Generated: Tue Feb 28 17:21:17 2006

prev (101) overview next (103)

102 - TitleASİMETRİK ŞİFRELEME ALGORİTMALARINDA ANAHTAR DEĞİŞİM SİSTEMLERİ
AuthorsTarik Yerlikaya, Trakya Universitesi
Ercan Buluş, Trakya Universitesi
Nusret Buluş, Trakya Universitesi
PC MemberNo
Contact persontarik yerlikaya, tarikyer_at_trakya.edu.tr, 08242353985
Main Fields13. Güvenlik Sistemleri
Other Main FieldsVeri Şifreleme Yöntemleri
Abstract + KeywordsÖZET

Bu çalışmada, öncelikle şifreleme algoritmalarını sınıflandırdık. Simetrik ve asimetrik şifreleme algoritmalarının yapısını ve özelliklerini ortaya koyduk. Bu şifreleme sistemlerin avantaj ve dezavantajları üzerinde durduk. Simetrik şifreleme algoritmalarının gizli anahtar güvenliği problemini ortadan kaldırmaya amaçlayan ilk anahtar dağıtım yöntemi olana Diffie-Hellman anahtar dağıtım yöntemini inceledik. Diffie-hellman anahtar dağıtım yöntemi ile kişiler arasında ortak gizli anahtar nasıl oluşturulduğunu ve bununla ilgili sayısal bir örnek gösterilmiştir. Asimetrik şifreleme algoritmaların en önemlisi olan RSA algoritmasının yapısı incelenmiştir.

ABSTRACT

In this study we firstly classified the crypto algorithms. We represent symmetric and asymmetric algorithms' structure and properties. Examined this crypto systems' advantages and disadvantages. Diffie-Hellan which is the first key exchange method that reduces symmetric crypto algorithms secret key security problem is analyzed. Showed how public secret key between people is being created using Diffie-Hellman key exchange method and example about that. RSA, the most important method crypt algorithm is examined.

Anahtar Kelimeler: Diffie-Hellman, RSA, Şifreleme Algoritmaları, Asimetrik Şifreleme, Dijital İmza
Remarks

prev (101) overview next (103)

CyberChair Author: Richard van de Stadt  (Borbala Online Conference Services) Development supported by TRESE Copyright © by University of Twente