Paper 107

Generated: Tue Feb 28 17:21:17 2006

prev (106) overview next (108)

107 - TitleElektronik Ticaret Mesajlaşma Standardı UBL'in KOBİ'ler Tarafından Kullanımı, AB 6.Çerçeve Projesi ABILITIES
AuthorsHandan Yılmaz, İnnova Bilişim Çözümleri
Bilgin Yazar, İnnova Bilişim Çözümleri
Özgür Gülderen, Yazılım Araştırma Geliştirme Merkezi, Bilgisayar Mühendisliği Bölümü, Orta Doğu Teknik Üniversitesi
Yıldıray Kabak, Yazılım Araştırma Geliştirme Merkezi, Bilgisayar Mühendisliği Bölümü, Orta Doğu Teknik Üniversitesi
PC MemberNo
Contact personHandan Yılmaz, hyilmaz_at_innova.com.tr, 3122101686
Main Fields1. Araştırma Ağları, 6. Çerceve ve Teknokentler
2. Açık Kaynak Kodlu Sistemler
11. Yazılım Geliştirme Ortamlari
12. Yeni Teknolojiler
17. Tarımsal Bilişim
19. Mobil Ağlar ve Uygulamalar
21. E-iş, e-ticaret, M-ticaret
22. Akıllı Sistemler ve Uygulamaları
Other Main Fields
Abstract + KeywordsE-ticarette, mesajlaşma yapısında standarda ulaşabilmek için çıkar amacı gütmeyen OASIS (Organization for the Advancement of Structured Information Standards) kuruluşu tarafından UBL (Universal Business Language) mesaj formatları tanımlanmıştır. Avrupa’da bilgi ve iletişim teknolojilerine sahip firmalar, birbirleri ile faturalamadan siparişe dek geçen süreçte UBL mesajlaşma standardını kullanmaktadırlar.

Abilities Projesi Avrupa Birliği tarafından desteklenen bir 6.çerçeve projesidir. Abilities projesi ile küçük ve orta ölçekli işletmeler arasında, işletmelerin siparişten faturalamaya kadar geçen satınalma sürecinde birbirleri ile kolayca bilgi alışverişi yapacak şekilde entegre olmalarını sağlayacak bir mesajlaşma ortamı sağlanacaktır. Bu sayede işletmelerin minimum maliyetle hızlı ve kolay bilgi alışverişi yaparak daha yüksek hacimlerde ticaret yapabilmeleri hedeflenmektedir.

Abilities projesinin amacı genişleyen Avrupa’da (aday üye ülkeler gibi) bu yapının kullanılabilmesini sağlamaktır. Ülke ve sektör bazında UBL mesajları uyarlanarak, kurumların bu entegrasyon zincirine dahil olmaları hedeflenmiştir. Uç kullanıcıların mobil cihazlar yardımı ile sisteme entegre olabilmeleri sağlanacaktır. Mobil cihazlardan internet aracılığı ile sisteme bağlanılacaktır. Sipariş ekranındaki bilgiler doldurularak sipariş verilebilecek karşılığında sistemden uygun cevaplar alınacaktır.

Proje Avrupa’nın değişik ülkelerinden gelen ortaklar ile gerçekleştirilmektedir. Projenin Türkiye ortaklarından İnnova Bilişim Çözümleri, Türkiye’de entegrasyonunun ilk olarak tarım sektöründeki kurumlar arasında gerçekleştirilmesini önermiştir.

Proje sonucunda Türkiye tarım sektöründeki kuruluşlar, Avrupa’nın kullandığı mesajlaşma standartlarına sahip olacak; tarım sektörünün yanısıra sektörler ve ülkeler arası sipariş-faturalama zincirine kolaylıkla entegre olabilecektir.
Remarks

prev (106) overview next (108)

CyberChair Author: Richard van de Stadt  (Borbala Online Conference Services) Development supported by TRESE Copyright © by University of Twente