Paper 134

Generated: Tue Feb 28 17:21:17 2006

prev (133) overview next (135)

134 - TitleYeni nesil internet protokolü'ne(IPv6) geçişle birlikte internet saldırılarının geleceğine yönelik beklentiler.
AuthorsAli Efe, Beykent Üniversitesi/ Fen bilimleri enstitüsü
PC MemberNo
Contact personAli Efe, efeali_at_gmail.com, 0535 356 07 02
Main Fields1. Araştırma Ağları, 6. Çerceve ve Teknokentler
8. Ağ ve Sistem Yönetimi
12. Yeni Teknolojiler
13. Güvenlik Sistemleri
Other Main Fields
Abstract + KeywordsÖZET

IPv4, mimarisi itibariyle teknoloji ve İnternet kullanımındaki gelişmelere cevap veremez hale gelmeye başlamıştır. Gerek İnternet kullanımının çok yaygınlaşması ve IP adres aralığının yetersiz kalacak olması, gerekse bilgi teknolojilerindeki büyük ilerlemelerin beraberinde tüm ihtiyaçların elektronik ortamdan gerçekleştirebilmesi imkânını doğurması sonucunda İnternet’te veri iletiminin yapıtaşlarından biri olan İnternet Protokolünün değiştirilerek geliştirmesi kaçınılmaz olmuştur. Bu çalışmalar sonucunda yeni nesil İnternet Protokolü, IPv6 adıyla, 1995 yılında RFC-1883 ile tanımlanmış ve standartlaştırılmıştır.
        Bildiride, günümüzde İnternet ortamında karşılaşılan genel saldırılar tanımlanmış, bunlar genel hatlarıyla açıklanmaya çalışılmış ve arkasından da IPv6’nın uygulamaya geçirilmesiyle birlikte bu saldırıların geleceğine yönelik beklentiler aktarılmıştır. Çalışma sonucunda IPv6’nın IPSec desteği olmadan kullanılması durumunda halen yaygın olarak kullanılan IPv4’e göre herhangi bir ek güvenlik sunmadığı belirtilmiştir. IPSec desteğinin verilmesi durumunda ise sağlanacak güvenliğin IPSec protokolünün güvenliği ile doğru orantılı olacağı belirtilmiştir. Bu bildiri, IPv6 üzerine yaptığım çalışma süresince elde edilen bilgilerin derlenmesiyle oluşturulmuştur.


Anahtar Kelimeler: IPv6, İnternet saldırıları, IPv6 çalışmaları, İnternet Protokolü
Remarks

prev (133) overview next (135)

CyberChair Author: Richard van de Stadt  (Borbala Online Conference Services) Development supported by TRESE Copyright © by University of Twente