Paper 137

Generated: Tue Feb 28 17:21:17 2006

prev (136) overview next (138)

137 - TitleTR-Grid Girişimi ve e-Altyapı Projesi
AuthorsOnur Temizsoylu, TÜBİTAK ULAKBİM
Burcu Akcan, TÜBİTAK ULAKBİM
Kürşad Yusuf Konuş, TUBITAK ULAKBIM
Aslı Zengin, TUBITAK ULAKBIM
PC MemberNo
Contact personOnur Temizsoylu, onurt_at_ulakbim.gov.tr, 312-2989363
Main Fields1. Araştırma Ağları, 6. Çerceve ve Teknokentler
10. Yüksek Başarım, Grid ve Kümeleme
Other Main Fields
Abstract + KeywordsTR-Grid e-Altyapı Projesi, yüksek başarımlı bilgisayar merkezlerinin üniversite bünyelerinde kurularak ulusal grid altyapısının oluşturulmasını amaçlamaktadır. Bu amaçla küme bilgisayar yapıları temin edilerek belirlenmiş merkezlere yerleştirilecek ve grid yapısı altında birleştirilecektir. Bilimsel gelişimi takip edebilmek ve yapılan çalışmalara uyum sağlayabilmek için giderek daha karmaşık sistemlerin incelenmesi gerekmektedir. Bu tür çalışmalar yüksek işlem hızı, hafıza ve depolama kapasitesini gerektirdiğinden yüksek başarımlı bilgisayar merkezlerinin kurularak akademisyenlerin erişimi sağlanmalıdır. Türkiye akademik dünyada söz sahibi olabilmek için paralel işlem yapabilme gücü ve bilgi paylaşımını sağlayan Avrupa grid oluşumu içinde yer almalıdır. Ulusal grid yapısının kurulması ve Avrupa grid yapısına entegre olunması için gerekli çalışmalar TÜBİTAK ULAKBİM tarafından yürütülmektedir.

Türkiye’deki araştırmacılar rekabetçi araştırma ortamının gerektirdiği işlem gücünü edinmek için çeşitli proje destek kaynakları ile güçlü bilgisayarlar alınmaktadır. ULAKBİM, uluslararası bilim çevresindeki benzer kaynaklarla kıyaslandığında oldukça yetersiz kalan ve genellikle etkin olarak kullanılmayan bu kaynakların ulusal grid altyapısı ile verimli olarak kullanımını sağlayacaktır. Ulusal grid altyapısı, Avrupa grid yapıları başta olmak üzere diğer grid yapılarına bir giriş kapısı olacağından Türkiye’deki araştırmacı çevresine muazzam bir hesaplama kaynağı sunacaktır.

TR-Grid e-Altyapısı, 2006 senesinin birinci yarısında hizmete geçecektir.
Remarks

prev (136) overview next (138)

CyberChair Author: Richard van de Stadt  (Borbala Online Conference Services) Development supported by TRESE Copyright © by University of Twente