Paper 146

Generated: Tue Feb 28 17:21:17 2006

prev (145) overview next (147)

146 - TitleİTÜ'de Yüksek Başarımlı Hesaplama ve Hesaplamalı Bilim
AuthorsNüzhet Dalfes, İstanbul Teknik Üniversitesi, Bilişim Enstitüsü
Serdar Çelebi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Bilişim Enstitüsü
Hasan Dağ, İstanbul Teknik Üniversitesi, Bilişim Enstitüsü
PC MemberNo
Contact personNüzhet Dalfes, dalfes_at_itu.edu.tr, +902122857194
Main Fields10. Yüksek Başarım, Grid ve Kümeleme
Other Main Fields
Abstract + KeywordsİTÜ Bilişim Enstitüsü 2000 yılından beri hesaplamalı bilim ve mühendislik alanında lisansüstü eğitim vermektedir. Bu bağlamda oluşturulan Yüksek Başarımlı Hesaplama Laboraturarı (YBHL), 2006 başı itibarıyla, ülkemizde en güçlü paralel hesaplama altyapısına sahiptir. Laboratuar bünyesinde 32 işlemcili SMP (ortak bellekli) sunucu ve 48 (24x2) işlemcili, 72 (36x2) işlemcili ve 28 (7x4) işlemcili 3 dağıtık bellekli küme hizmet vermektedir. Bu kaynaklara ve üniversitenin diğer bölümlerinde yer alan diğer hesaplama sunucularına bir 'kampüs' gridi üzerinden iş sunulabilmektedir. YBHL gerek İTÜ, gerekse diğer üniversitelerdeki hesaplamalı bilim araştırıcılarına hizmet sunmaktadır. Bu çabaların bir uzantısı olarak oluşturulan Ulusal Yüksek Başarımlı Hesaplama Merkezi (UYBHM) Nisan 2006'da geçici mekanında, satınalması tamamlanan yaklaşık 2.3 Tflops hızında bir sunucu ile devreye girecektir; 2008 başlarında ise, projelendirme çalışmaları sürdürülen özel binasında, gerek hesap gücü, gerekse veri depolama sığasıyla çok daha yetenekli bir sistemle hizmet vermeye başlayacaktır. UYBHM'nin amacı, akademik ve teknoloji paydaşlarıyla birlikte, yüksek başarımlı hesaplama, veri depolama, ağ ve yazılım teknolojilerinde ülkenin bir sinerji merkezi oluşturmaktır.

Anahtar sözcükler: hesaplamalı bilim - yüksek başarımlı hesaplama - grid
RemarksSözlü sunum için 15-20 dakika yeterli olacaktır. Ek olarak tekil veya panel formatında tartışma süresi ayrılması yararlı olur.

prev (145) overview next (147)

CyberChair Author: Richard van de Stadt  (Borbala Online Conference Services) Development supported by TRESE Copyright © by University of Twente