Paper 150

Generated: Tue Feb 28 17:21:17 2006

prev (149) overview next (151)

150 - TitleTUVDBS VİDEO VERİTABANI YÖNETİM SİSTEMİ
AuthorsDeniz Taşkın, Trakya Üniversitesi
Nurşen Suçsuz, Trakya Üniversitesi
PC MemberNo
Contact personDeniz Taşkın, deniztaskin_at_trakya.edu.tr, 02842353985
Main Fields25. Görüntü İşleme
31. Veri Paylaşım ve Dağıtımı
32. Veri Tabanı ve Yönetimi
Other Main Fields
Abstract + KeywordsÖZET

Teknolojinin gelişmesiyle paralel olarak kullanılan ve saklanılan sayısal bilgi her gün artmaktadır. Dünya üzerinde üretilen bilginin %93 sayısal olarak saklanmaktadır. Bilgisayar ortamında saklanan bilgilerden video verileri en çok yeri kaplamaktadır. Görüntü verisini saklamak için gerekli olan kapasite metin verisini saklamak için gerekenin yaklaşık 80 milyon katıdır[2].

Veri miktarının çok büyük olması ve video dosyalarının daha sıklıkla kullanılmasından dolayı bu verileri indeksleyebilecek etkin veri tabanına ihtiyaç duyulmaktadır.Bu çalışmada TUVDBS adında bir video veri tabanı sistem önerisi yapılacaktır.

ABSTRACT

Beside technological developments, used and stored digital data is increasing day by day.93 percent of data produced in the world are stored digitally. Video data covers the most space in data stored in computer environment. Space for storing image data is 80 million times greater than space for storing text data[2].

Because of big amount of data and increase in the usage of video data, an efficient database which indexes these data types is required. In this work a video database system called TUVDBS is suggested.

Anahtar Kelimeler: Video veritabanı, Mpeg domain, Sahne değişimi algılayıcı
Remarks

prev (149) overview next (151)

CyberChair Author: Richard van de Stadt  (Borbala Online Conference Services) Development supported by TRESE Copyright © by University of Twente