Paper 170

Generated: Tue Feb 28 17:21:17 2006

prev (169) overview next (171)

170 - TitleBir E-Devlet Önerisi Olarak;Ex-Go (Extreme Government) Projesi
AuthorsMesut KOŞUCU, Osmangazi Üniversitesi
Ender KELLECİ, Osmangazi Üniversitesi
Mustafa GÜNEŞ, Osmangazi Üniversitesi
Hakan YANDIM, Osmangazi Üniversitesi
Aykut ÖZTUNALI, Osmangazi Üniversitesi
PC MemberNo
Contact personMesut KOŞUCU, mesut_at_mesutkosucu.com, 0536 363 63 79
Main Fields5. Ulusal, Kurumsal ve Kampus Ağlar
12. Yeni Teknolojiler
20. Bilgi Toplumu ve Bilgi Ekonomisi
Other Main FieldsE-Devlet
Kurumlar Arası Sınırlar
Biometric ve Akıllı Kart

Abstract + KeywordsÖZET
Her toplumun ihtiyaç ve önceliklerinin farklı olmasından dolayı e-devlet için tek bir modelinin ya da bir standardın olduğu söylenemez. Bu açıdan Türkiye’de e-devlet sürecine liderlik edeceklere açık bir vizyon ortaya koyması, Türkiye için önceliklerin belirlenmesi ve buna bağlı olarak Türkiye için bir e-devlet modeli oluşturulması açısından EX-GO projesi ile ortaya konulacak model; Türkiye’deki E-devlet uygulamaları için izlenebilinecek bir yol haritasının oluşturulması, gerekli destek mekanizmalarının belirlenmesi, muhtemel karşılaşılabilecek sorunlar ve bunlar karşısında alınması gereken önlemler, sürecin değerlendirilmesinde kullanılabilecek ölçütlerin ortaya konulması hedeflenmektedir.

EX-GO; web teknolojilerini, özellikle Web Servisleri ve Mobil Teknolojileri , kullanarak kamu ve özel kurumların birbirleriyle ve/veya vatandaşla aralarındaki sınırları veri paylaşımını ve standardını oluşturarak ortadan kaldırmak, akıllı kart (Smart Kart) ve biyometrik (biometric) tanımlama yardımıyla fiziksel ve dijital dünya arasında köprü oluşturmaktadır.

ABSTRACT

The aim of this project is dissolving the boundaries between organization-organization and organization-citizen by creating an organizational data-sharing and standards using Microsoft Software Technologies -especially web services and mobile technology-. By this way, our project acts as a bridge between the physical and the digital world by the help of smart card and biometrics identification.Anahtar Kelimeler: e-devlet, Web servisi, mobil teknolojiler, e-birey, e-vatandaş, şeffaflık, sağlık, e-kimlik, biometrik, G2G, G2B, G2C, PKI, PIN, Web Servis, XML, VSTO, InfoPath
RemarksBu çalışma Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü Ögr. Gör. Yasin ÖZARSLAN danışmanlığında 10 Haziran 2005 tarihinde uluslararası teknoloji yarışması Imagine Cup 2005’ te Ex-Go (Extreme Government) adıyla E-Devlet projesi olarak sunulmuştur.

prev (169) overview next (171)

CyberChair Author: Richard van de Stadt  (Borbala Online Conference Services) Development supported by TRESE Copyright © by University of Twente