Paper 181

Generated: Tue Feb 28 17:21:17 2006

prev (180) overview next (182)

181 - TitleUlusal Akademik Ağ Kapsamında bir güvenlik birimi kurulması
AuthorsMurat Soysal, Tübitak Ulakbim
PC MemberNo
Contact personMurat Soysal, msoysal_at_ulakbim.gov.tr, 03122989310
Main Fields1. Araştırma Ağları, 6. Çerceve ve Teknokentler
3. İstenmeyen Trafik: Spam, Virus, P2P
8. Ağ ve Sistem Yönetimi
13. Güvenlik Sistemleri
Other Main Fields
Abstract + KeywordsCSIRT(Computer Security Incident Response Team), büyük ölçekli ve iyi işletilen omurgalar bünyesinde kurulan, bilgisayar ağları güvenlik birimleridir. Bu birimler, dış ağlardan kendi ağlarına yapılabilecek güvenlik ihlallerini önleme, mevcut saldırıları tespit etme, bununla birlikte kendi ağlarından dış dünyaya yapılan saldırıları önlemek, saldırı oluştuktan sonra sorumluyu tespit etmek ve saldırıya maruz kalan ağ sorumlusuyla bu bilgileri paylaşmakla görevlidir. Bu birimlerin yaygınlaşması, hızla gelişen internet dünyasının daha güvenilir bir yapıya bürünmesini sağlayacaktır. Ayrıca birimin kurulduğu ağda, verilen servisler daha az saldırı sebebiyle daha kaliteli olacak, bilgi güvenliği artacaktır. Dış ağlara yapılan saldırı sayıları azalacağından ve yapılan saldırı şikayetlerine hızlı ve nitelikli cevaplar verileceğinden bu birimler kuruldukları ağa duyulan saygınlığı artıracaktır.
Akademik ağda bu tip bir çalışma grubunun katkısına ihtiyaç duyulmuştur. Bu sunumda böyle bir birimin kurulmasında izlenecek süreç ve birimle ilgili detaylara yer verilecektir.
Remarks

prev (180) overview next (182)

CyberChair Author: Richard van de Stadt  (Borbala Online Conference Services) Development supported by TRESE Copyright © by University of Twente