Paper 213

Generated: Tue Feb 28 17:21:17 2006

prev (212) overview next (214)

213 - TitleTürkçe için Verimli bir Cümle Sonu Belirleme Yöntemi
AuthorsÖzlem AKTAŞ, Dokuz Eylül Üniversitesi
PC MemberNo
Contact personÖzlem Aktaş, ozlem_at_cs.deu.edu.tr, 0232 3736040
Main Fields
Other Main FieldsDoğal Dil İşleme
Abstract + Keywords“Doğal Dil İşleme” (DDİ) çok farklı amaçlarda kullanılan bir araştırma alanıdır ve günümüzde hızla yaygınlaşmaktadır. Konuşma analizi, konuşma tanımlama, imla doğrulama DDİ uygulama alanlarından sadece birkaçıdır. Bir dilin biçimbilimsel özelliklerinin belirlenebilmesi için o dili anlatan ve üzerinde istatistiksel ve biçimbilimsel analizlerin kolayca yapılabildiği bir derlem oluşturulması gereklidir. Böyle bir derlem oluşturmanın ilk aşaması cümle sonu belirleme işlemidir. Bu işlem oldukça karışık ve çözülmesi zor bir işlemdir, ancak derlem oluşturmanın en önemli aşamasıdır. Bu çalışmada cümle sonu belirleme problemini çözmek için yeni bir yöntem geliştirilmiştir. Cümle sonu belirleme işlemi için kullanılan kısaltma ve kural listeleri XML yapısında kaydedilmiştir; bu dosyalar cümle sonu belirleme işleminde başarı oranının artmasını sağlamıştır. Bu yeni yöntem cümlelerin doğru ve verimli biçimde ayrıştırılmalarını sağlayarak, araştırmacılara yardım edecektir.
RemarksDaha önce ingilizce yazılmış olan bildirimi Türkçe olarak tekrar gönderiyorum. Dikkat etmediğim için özür dilerim. Eski bildirimin webdeki referans numarası 68'dir. Yardımlarınız için teşekkür ederim.

prev (212) overview next (214)

CyberChair Author: Richard van de Stadt  (Borbala Online Conference Services) Development supported by TRESE Copyright © by University of Twente