Paper 26

Generated: Tue Feb 28 17:21:17 2006

prev (25) overview next (27)

26 - TitleÇocuk Gelişim Persentil Eğrileri Güncellenme Problemi için Veb Tabanlı VEri Tabanı Uygulaması
AuthorsRıza Haluk KUL, TC Beykent Üniversitesi, Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü
Murat Kaan, TC Beykent Üniversitesi, SBE
PC MemberNo
Contact personRıza Haluk KUL, hkul_at_beykent.edu.tr, 532 6334894
Main Fields31. Veri Paylaşım ve Dağıtımı
Other Main Fields
Abstract + KeywordsÖzet :

Türkiye'de çocuk gelişimine ait cinsiyet ve yaşlara göre çocukların boy, kilo ve baş çevresine ait ölçümlerin frekans dağılımını gösteren persentil eğrilerinin oluşturulması çalışmaları 1980'li yılların başında yapılmış ve hala kullanılmaktadır.

Bu çalışmanın ardından geçen 25 yılın ardından Türkiye'^deki çocukların gelişimine ait değişimin izlenmesi için bir çalışma yapılması gerekmektedir.

Bu çalışmada www.turkpersentil.org sitesinde işletilmesi planlanan bir veb sitesi aracılığı ile eğitimli ve yetkilendirilmiş uzmanların yaptığı ölçümler veri tabnanına işlenecek, böylece daha önceden elde edilememiş yeni boyutlar ile bölgelere, yerleşim merkezlerinin büyüklüklerine, ebeveynlerin tahsil durumuna veya çocukların okuduğu okulların devlet okulu veya özel okul olmasına göre gibi parametrelerle sorgulanabilecek yeni bir persentil eğrisi elde edilecektir.

Çalışmada öncelikle sürece ilişkin tanımlar, birinci aşama prototip ara yüz tasarımları ve bazı kaba verilerle oluşturulmuş yeni dağılımlar sunulacaktır.

Anahtar Kelimeler:

Persentil eğrisi, veritabanı, sorgulama dilleriRemarksÇalışma hakkında
www.turkpersentil.org

sitesi incelenebilir.


prev (25) overview next (27)

CyberChair Author: Richard van de Stadt  (Borbala Online Conference Services) Development supported by TRESE Copyright © by University of Twente