Paper 34

Generated: Tue Feb 28 17:21:17 2006

prev (33) overview next (35)

34 - TitlePEAR::DB_DataObject Sınıfı, Örnek veritabanı uygulaması
AuthorsSinan YALÇINKAYA, php.org.tr - PEAR Çalışma Grubu
PC MemberNo
Contact personSinan YALÇINKAYA, sinanyalcinkaya_at_gmail.com, 05553675508
Main Fields32. Veri Tabanı ve Yönetimi
Other Main Fields
Abstract + KeywordsWeb tabanlı programlamada veritabanı sorgulamaları sıklıkla kullanılmaktadır. Bu yapılan veritabanı işlemlerinin çoğu, ekle, sil, düzenle, bul ve tablo ilişkilendirme gibi rutin işlerdir. Programcının günlük hayatında sıklıkla kullandığı bu işler değerli olan zamanının büyük bir kısmını almakta, üretkenliği azaltmaktadır.

Genellikle bu tip sorguları kullanıcılar elleriyle sabit bir şekilde oluşturmaktadır. Bu durum zaman almaktan öte programın esnekliğinin azalmasınada neden olmaktadır. Dikkatlice yazılmadığı zamanlarda da önemli hatalara sebebiyet vermektedir.

DB_DataObject Sınıfı veritabanı yapısına göre özel sorgu sınıfları oluşturarak programcının iş yükünü önemli ölçüde hafifletmektedir. Programcı bu kod kütüphanelerini kullanarak önemli ölçüde zaman tasarrufu kazanmakla birlikte olası hatalardan korunmuş, kod okunurluğunu ve esnekliğini artırmış olmaktadır.
Remarks

prev (33) overview next (35)

CyberChair Author: Richard van de Stadt  (Borbala Online Conference Services) Development supported by TRESE Copyright © by University of Twente