Paper 57

Generated: Tue Feb 28 17:21:17 2006

prev (56) overview next (58)

57 - TitleGÖRME ENGELLİ BİLGİSAYAR KULLANICILARI İÇİN METİN OKUTUCU PROGRAM VE CİHAZ TASARIMI
AuthorsTuncay AYDOĞAN , Süleyman Demirel Üniversitesi TEF Elektronik Bilgisayar Bölümü
Abdükadir ÇAKIR, Süleyman Demirel Üniversitesi TEF Elektronik Bilgisayar Bölümü
Tanzer DİLSİZ, Süleyman Demirel Üniversitesi TEF Elektronik Bilgisayar Bölümü
Ahmet ÖZÇAKIR, Süleyman Demirel Üniversitesi TEF Elektronik Bilgisayar Bölümü
PC MemberNo
Contact personTuncay Aydoğan, taydogan_at_tef.sdu.edu.tr, 246 2111485
Main Fields11. Yazılım Geliştirme Ortamlari
Other Main Fields
Abstract + KeywordsBu çalışmada, görme engellilerin bilgisayar kullanımlarını ve bilgisayar eğitimlerini kolaylaştırmak amacıyla bir yazılım ve cihazdan oluşan bir sistem geliştirilmiştir. Sistem, görme engellinin, bilgisayarda yazılan bir metni, tasarlanan cihaz aracılığıyla, Braille alfabesine dönüşmüş bir şekilde algılayıp okumasını sağlamaktadır. Ayrıca, bu işlemin ağ üzerindeki birden fazla makine arasında gerçekleştirilmesini sağlamak için sistem yazılımı istemci/sunucu uygulaması olarak yapılmıştır. Bu özellik görme engellilerin bilgisayar eğitimi için önemli katkılar sağlayabilecektir.

ABSTRACT

In this study a program and a device has been developed in order to simplify the computer usage and the computers education of blind people. System is based upon the conversion of a text into the Braille alphabet that has been entered from a computer and the recognition of the output from a blind person. The system software is also build as a client/server program to provide the process of conversion is being run on the computers on a network. This feature brings important contributions to the education of blind people.

Anahtar Kelimeler: görme engelli, bilgisayar eğitimi, Braille alfabesi
Remarks

prev (56) overview next (58)

CyberChair Author: Richard van de Stadt  (Borbala Online Conference Services) Development supported by TRESE Copyright © by University of Twente