Akademik Bilisim 2007

Öneri Özeti

ID132
TitleMOBİL CİHAZLAR İÇİN BAĞLAM DUYARLI ARAYÜZ TASARIMI
Author(s)Author #1
Name: Şehra Şen
Org: Ege Üniversitesi
Country: Türkiye
Email: sehra_sen__at__yahoo.com

Author #2
Name: Ata Önal
Org: Ege Üniversitesi
Country: Türkiye
Email: ata.onal__at__ege.edu.tr

Other Author(s)
KeywordsMobil bilgi işlem, Kullanıcı Arayüzü Geliştirme, Kullanıcı Arayüzü Adaptasyonu.
AbstractMobil bilgi işlem, bilgisayarları masaüstünden yeni bağlamlara taşıyarak kullanım amaçlarını çarpıcı bir şekilde arttırma olanağı sunmaktadır. Bununla birlikte, bilgisayarların artan çok yönlülüğü kullanıcı arayüzü tasarımcıları için çözülmesi zor problemler yaratmaktadır [1].
Bir kullanıcının fiziksel ve sanal ortamları büyük oranda birleşmiş durumdadır. Günümüzde mobil cihazlar günlük yaşamın ayrılmaz bir parçası haline gelmişlerdir. Birçok kullanıcı, geleneksel bilgisayarlar konusunda deneyimsizdir, ancak bilgisayarlı sistemler ile günlük iletişim sağlamada oldukça deneyimlidir. Mobil cihazların hızla farklılaşması cihazların potansiyel kullanım alanlarını genişletmektedir. Uygulamalar için yazılım geliştirmeye verilen desteğe rağmen kullanıcı arayüzlerinin tutarlılığının, kullanışlılığının sağlanmasında hala birtakım boşluklar bulunmaktadır.
Günümüzde abone olunan servislere erişim için çok sayıda farklı mobil cihaz kullanılmaktadır. Tek bir uygulama için çok sayıda kullanıcı arayüzü versiyonu sağlamak zorunda olan uygulama geliştiricilerinin işi giderek zorlaşmaktadır. Ayrıca uygulama hata yapmaya açık hale gelmekte ve giderek daha çok zaman almaktadır. Uygulamayı, istemcinin uygulama bağlamına kolayca adapte edebilen yeni yazılım geliştirme modelleri ihtiyacı doğmaktadır.
Topics• Mobil Aglar ve Uygulamalar
Comments
Paper 132.doc (91KB)
 

 

Powered by OpenConf
Copyright ©2002-2006 Zakon Group LLC