Akademik Bilisim 2007

Öneri Özeti

ID172
TitleBİLGİSAYAR LABORATUVARINDA İNCE İSTEMCİ MİMARİSİ İLE PARALEL KÜME OLUŞTURULMASI
Author(s)Author #1
Name: Sami Sözüer
Org: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
Country: Türkiye
Email: samisozuer__at__iyte.edu.tr

Author #2
Name: Hakan Kutucu
Org: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
Country: Türkiye
Email: hakankutucu__at__iyte.edu.tr

Other Author(s)
KeywordsLTSP(Linux Terminal Server Project), MPI(Message Passing Interface), İnce İstemci
AbstractBu proje bilgisayar laboratuvarlarındaki bilgisayarların merkezi yönetilmeleri, bakım masraflarının minumuma indirilmesi ve bilgisayarların işlem güçlerini maksimum seviyede kullanılması için tasarlanmıştır.

Ağımızda kullandığımız sunucunun yüksek özelliklere sahip olması gerekmektedir. Sunucuya Windows 2003 Server ve ücretsiz olan Vmware yazılımı ile Fedora Core 5 işletim sistemleri kurulmuştur.

Windows üzerine Terminal Services paketleri kurulmuş olup bu yolla istemcilerin “rdesktop” ile kendi oturumlarını açmaları sağlanmıştır.
Fedora üzerine Samba kurulup “domain controller” olması sağlanmış ve bu yolla her iki işletim sisteminde de kullanıcı profilleri oluşturulmasının gerekliliği ortadan kaldırılmıştır. Windows, sambanın sağladığı domaine eklenerek linux işletim sisteminde oluşturulmuş olan kullanıcı profilleri burada geçerli olmaktadır.

Ücretsiz bir paket dağıtımı olan LTSP Fedora işletim sisteminde kurularak istemcilerin PXE özelliği ile istemcilere yerel bir işletim sistemi kurulmasına gerek kalmadan sunucuya bağlanmaları sağlanmıştır.

Gene ücretsiz bir paket dağıtımı olan MPICH2 Fedora işletim sisteminde kurularak eğer istemcilerimiz ince istemci değillerse bu yerel ağda bir paralel hesaplama algoritmaları çalıştırılması sağlanmıştır.
Topics• Kampus Bilgisayar Aglari
• Yüksek başarım , Grid ve Kümeleme teknolojileri
• Ağ ve Sistem Yönetimi
Comments
Paper 172.doc (820KB)
 

 

Powered by OpenConf
Copyright ©2002-2006 Zakon Group LLC