Akademik Bilisim 2007

Öneri Özeti

ID2
TitleElektronik Seçim
Author(s)Author #1
Name: Coskun Telciler
Org: Pamukkale Universitesi
Country: Türkiye
Email: ctelciler__at__pau.edu.tr

Other Author(s)
Keywordse-seçim, e-devlet, DRM
AbstractDemokrasilerin olmazsa olmazı seçimlerdir. Siyasi partiler, adaylar, meclis, vd. seçim olmazsa bir anlam ifade etmezler. Dolayısıyla seçimlerin güvenilir, doğru, hızlı, şikayetleri önleyici bir biçimde yapılması gereklidir. Birde maliyetler düşürülürse sistem daha faydalı olacaktır.

Bu amaçlara ulaşmak için elektronik ortamda seçim yapılması fikri pek çok ülkede düşünülmektedir. Birçok ülkede yaygın uygulamalar bulunmaktadır. Burada amaç seçmenin sağlıklı ortamda, hiçbir baskı altında kalmadan, demokrasinin gereklerine göre gizlilik ilkesi içinde oy kullanması ve oy kullanma işlemi bittikten sonra oyların sayımının hem büyük bir güvenlik içinde, hilelere yol açmadan, şikayetlere yer vermeden hızla sonuçlandırılması olmuştur. Bunun için küçük bir bilgisayar olan çeşitli makineler tasarımlanmıştır.

Ülkemizde de bu olaya ilgi duyanlar vardır. Bunlar ATM makinelerinde yada spor toto bayilerinde yada çeşitli ortamlarda oy kullanılmasını savunmuşlardır. Fakat, ülkenin kaderinin belirleneceği seçimlerin, her türlü seçim güvenliğini sağlayacak, seçim ilkelerine uyacak bir ortamda yapılması gereklidir. Bunun içinde olaya profesyonelce yaklaşmak gereklidir.

Elektronik seçimin faydalarını kısaca belirtecek olursak;

1. Seçim güvenliğini sağlamak,
2. Bir kişinin birden çok oy vermesini önlemek,
3. İptal edilen oyların sayısını azaltmak, bazı bölgelerde iptal edilen oyların kazanan ve kaybeden arasındaki farktan büyük olduğu görülmektedir,
4. Engelli seçmenler için daha pratik oy vermenin sağlanması,
5. Seçim gizliliğinin sağlanması,
6. Seçim hilelerini azaltmak,
7. Daha hızlı seçim sonuçlarını almak,
8. Maliyetleri azaltmak.
Topics• e-devlet, kamu yönetimi ve yönetişim
Comments
Paper 2.doc (135KB)
 

 

Powered by OpenConf
Copyright ©2002-2006 Zakon Group LLC