Akademik Bilisim 2007

Öneri Özeti

ID224
TitleUZAKTAN EĞİTİM YAZILIM ALTYAPISININ BİLGİNİN KALICILIĞI’NA VE GEÇERLİLİĞİ’NE ETKİSİ
StudentNo
Author(s)Author #1
Name: Yılmaz SARPKAYA
Org: AFYONKARAHİSAR KOCATEPE ÜNİVERSİTESİ
Country: TÜRKİYE
Email: yilmaz__at__aku.edu.tr

Author #2
Name: Naim KARASEKRETER
Org: AFYONKARAHİSAR KOCATEPE ÜNİVERSİTESİ
Country: TÜRKİYE
Email: karasekreter__at__aku.edu.tr

Author #3
Name: Mevlüt DOĞAN
Org: AFYONKARAHİSAR KOCATEPE ÜNİVERSİTESİ
Country: TÜRKİYE
Email: mdogan__at__aku.edu.tr

Other Author(s)
KeywordsUzaktan Eğitim Yazılımları, Yazılım Platformları, Yazılım Tasarımları, Bilginin Geçerliliği, Bilginin Kalıcılığı
AbstractEğitim seviyesinin yükselebilmesi ve bu hedeflere ulaşabilmek için İnternet Tabanlı Uzaktan Eğitim kullanılmalı ve yaygınlaştırılmalı, bu yönde içerik ve yazılımlar üretilmelidir. Üretilen bu materyallerle klasik eğitim desteklenmeli ve bilgi daha kolay ulaşılabilir ve kalıcı hale getirilmelidir.

’Uzaktan Eğitimin Yazılım Altyapısının Bilginin Kalıcılığını ve Geçerliliğini’ sağlaması için sahip olması gereken standartlar neler olduğu ve etkili bir yazılımın nasıl olması gerektiğini belirleyebilmek için çeşitli araştırma ve anketler yapılmıştır.

Bu çalışmada İTUE (İnternet Tabanlı Uzaktan Eğitim) sisteminin uygulanmasında göz önünde bulundurulması gereken maddeleri, İTUE sistemi yazılımlarının temel kabul ettiği SCORM modelinin standartları ve SCORM modelinin olmazsa olmaz özellikler olarak nitelendirdiği ilkeleri ve yazılım planlamasında nasıl uygulanacağı incelenmiştir. Aynı zamanda farklı firma ve kurumların yapmış oldukları yazılımlar hakkında yapılan anket sonucunda bir yazılımda olması gereken özelliklerin ne olduğu konusunda bilgi verilmiştir.
Topics
Comments
Paper 224.doc (103KB)
 

 

Powered by OpenConf
Copyright ©2002-2006 Zakon Group LLC