Akademik Bilisim 2007

Öneri Özeti

ID25
TitleÖZÖRGÜTLEMELİ YAPAY SİNİR AĞI MODELİ’NİN KULLANILDIĞI KUTUP DENGELEME PROBLEMİ İÇİN PARALEL HESAPLAMA TEKNİĞİ İLE BİR BAŞARIM ENİYİLEŞTİRME YÖNTEMİ.
Author(s)Author #1
Name: Bahadır Karasulu
Org: Ege Üniversitesi
Country: Türkiye
Email: bahadir.karasulu__at__ege.edu.tr

Author #2
Name: Aybars Uğur
Org: Ege Üniversitesi
Country: Türkiye
Email: aybars.ugur__at__ege.edu.tr

Other Author(s)
KeywordsParalel hesaplama tekniği, yapay sinir ağları, özörgütlemeli harita, kutup dengeleme problemi, öğrenme algoritmaları.
AbstractYapay sinir ağları (YSA), yoğun ilgi gösterilen bir araştırma alanı olup, birçok problemin çözülmesinde kullanılagelen modeller sunmaktadır. İlk olarak hareketli bir düzlem üzerinde dengede olmayan bir çubuğun (kutup) dengede tutulmasını sağlayan yarışmacı bir YSA modeli olan SOM (Özörgütlemeli Harita)’un Destekleyici Öğrenme (Reinforcement Learning) yaklaşımında eğitilmesi araştırılmıştır. Bu eğitime dayalı çözüm MPI (Mesaj Geçme Arayüzü) kullanılarak paralelleştirilmiştir. Uygun bir başarım eniyileme yöntemi geliştirilmiş ve elde edilen değerler yorumlanarak benzeri sistemlerle karşılaştırılmıştır.
Topics• Yüksek başarım , Grid ve Kümeleme teknolojileri
• Açık Kaynak yazılımlar
Comments
Merhaba, Buradan makalemin sadece word formatindaki halini yolluyorum, eger gonderdigim makalenin PDF formatindaki kopyasi da gerekiyorsa, bana e-mail ile hatirlatirsaniz onu belirteceginiz e-mail adresine/ veya nereye yuklenecek ise oraya yollayabilirim. 

Calismalarinizda kolay gelsin.

Bahadir Karasulu
Ege Universitesi, Bilgisayar Muh. Bolumu.
bahadir.karasulu__at__ege.edu.tr


Paper 25.doc (691KB)
 

 

Powered by OpenConf
Copyright ©2002-2006 Zakon Group LLC