Akademik Bilisim 2007

Öneri Özeti

ID35
TitleParalel Hesaplama ve Beowulf Kümeleri
Author(s)Author #1
Name: Niyazi ELVAN
Org: Yıldız Teknik Üniversitesi
Country: TR
Email: niyazi__at__yildiz.edu.tr

Other Author(s)
KeywordsBeowulf Kümeleme Paralel Hesaplama
AbstractBu eğitim seminerinde ele alınacak konu başlıkları şunlardır :

- Paralel Hesaplama ve Süperbilgisayarlar
- Beowulf Kümeleri
- Beowulf Sistem Tasarımı ve Kurulumu
- Torque Job Scheduler
- Ganglia Cluster Toolkit
- Paralel Programlamaya Giriş
- LAM MPI kurulumu ve kullanımı
- MPI fonksiyonları ve örnek uygulamalar

İlk olarak paralel hesaplamanın ne olduğu, niçin gerekli olduğu ve bilişim dünyasında bu işin nasıl yapıldığı katılımcılara kısaca anlatılacaktır. Daha sonra akademik anlamda çok yaygın olarak bilinen ve kullanılan Beowulf sistemlerin özellikleri hakkında bilgi verilecektir. Bir Beowulf sistemin tasarımı ve kurulumu sırasında dikkat edilmesi gereken hususlar gerçek bir sistem üzerinde uygulamalı olarak anlatılacaktır. Kurulan bu sistemin birden fazla kullanıcıya düzgün bir şekilde hizmet verebilmesini sağlayan Torque Job scheduler; sistemin web ortamından detaylı olarak izlenmesini sağlayan Ganglia Cluster Toolkit hakkında bilgi verilecektir. Sistemin kurulumu ve konfigürasyonu bittikten sonra bu sistem üzerine LAM MPI kütüphanelerinin nasıl yükleneceği ve bu kütüphanelerin nasıl kullanılacağı örnek uygulamalar ile gösterilecektir. Bununla birlikte belirgin MPI fonksiyonları kısaca tanıtılacak ve örnek kullanımları gösterilecektir.

Bu eğitim seminerine katılmak isteyenlerin Linux tabanlı sistemler, temel programlama ve C dili hakkında bilgi sahibi olması gerekmektedir. Seminer sonunda katılımcılar paralel programlamanın ne olduğu ve hangi ortamlarda nasıl gerçekleştirildiği hakkında bilgi sahibi olacaktır. Eğitimin tahmini süresi 2 saattir.
Topics• Yüksek başarım , Grid ve Kümeleme teknolojileri
Comments
Bu başvuru bir eğitim semineri başvurusudur. Sisteme yüklemiş olduğum sunum dosyası biraz aceleye geldiği için içerik açısından yetersiz görünüyor olabilir. Ancak sunum tarihine kadar içeriğin olgunlaşacağını düşünüyorum. 


İyi çalışmalar.
Paper 35.pdf (272KB)
 

 

Powered by OpenConf
Copyright ©2002-2006 Zakon Group LLC