Akademik Bilisim 2007

Öneri Özeti

ID69
TitlePanel: Türkiye Bilişim Ansiklopedisi'ni Tartışıyoruz
Author(s)Author #1
Name: Rifat ÇÖLKESEN
Org: Beykent Üniversitesi, Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
Country: Türkiye
Email: rifat__at__colkesen.com

Author #2
Name: Mustafa AKGÜL
Org: Bilkent Üniversitesi
Country: Türkiye
Email: akgul__at__bilkent.edu.tr

Author #3
Name: Gökçe VAHAPOĞLU
Org: Türkiye Bilişim Vakfı, Projeler Koordinatörü
Country: Türkiye Bilişim Ansiklopedisi
Email: gvahapoglu__at__tbv.org.tr

Other Author(s)
KeywordsAnsiklopedi, Bilişim, Kurumsal Temeller, Yazılım Mühendisliği, Algoritmalar
AbstractBu panelde ilk sürümü Haziran 2006 yayımlanan "Türkiye Bilişim Ansiklopedisi" değerlendirilecektir. Neler başarıldı? Neler eksik kaldı? Yeni sürümde neler yapılmalıdır? Daha da iyi nasıl olabilir? gib sorulara yanıt bulunmaya çalışılacaktır. Bu panel sonunda karara bağlanan sonuçlar yayınevi tarafından uygulanmaya çalışılacaktır.

Türkiye Bilişim Ansiklopedisi (TBA) yaklaşık 200 bilişim insanının katkısıyla hazırlandı. Ülkemizin seçkin bilim adamları, araştırmacıları, sektör temsilcileri TBA'ya deneyimlerini, birikimlerini yansıttı.

TBA, bilişim/bilgisayar alanında hem teknik konuları hem de sosyal konuları içermektedir. TBA, aynı zamanda ülkemizin "Bilişim İnsan Kaynakları Rehberi" niteliğindedir; nitelikli ve deneyimli tüm bilişim insanını TBA'da görebilirsiniz.

Aynı zamanda, TBA'nın bir eki olarak "Bilişim Terimleri Dizini" vardır; Türkçe-İngilizce ve İngilizce-Türkçe olarak terim karşılıkları verilmiştir. Yaklaşık 3.000 terime karşılık önerilmiştir.

Türkiye Bilişim Ansiklopedisi tüm "bilişim çalışanları", "akademisyenler" ve konuyla ilgili "üniversite öğrencileri" için önemli bir başvuru kaynağı niteliğindedir.

Bilişim/bilgisayar profesyonellerinin; bilgisayar mühendisliği, bilgisayar bilimleri, bilgisayar programcılığı ve yönetim bilişim sistemleri öğrencilerinin mutlaka sahip olması gereken bir eserdir.

Bu panele katılımcılara, yalnızca bu panele katılımcılara 60 YTL değerindeki ansiklopedi 20 YTL'ye verilecektir. Ayrıca en güzel öneriyi getiren 3 paneliste ansiklopedi hediye edilecektir.
Ansiklopediye yeni sürümlerde makale önerileri kabul edilecektir.

Topics• Bilgi Toplumu ve Bilgi Ekonomisi
• Yeni Teknolojiler
• Kurumsal Internet Politikalari
Comments
Bu bir panel şeklinde olmalıdır.
Paper not uploaded
 

 

Powered by OpenConf
Copyright ©2002-2006 Zakon Group LLC