Akademik Bilisim 2008

Öneri Özeti

ID131
TitleKONUT ÜRETİM SİSTEMLERİ VE BİLGİ BANKASI MODELİ ÖNERİSİ
Author(s)Author #1
Name: OLCAY ÇETİNER
Org: YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ
Country: TÜRKİYE
Email: cetinero__at__yahoo.co.uk

Other Author(s)
KeywordsKonut Üretim Sistemleri, Bilgisayar Destekli Tasarım (BDT) Sistemleri, Veri tabanı Sistemleri
AbstractÜlkemizde nüfus artışı ve artan konut ihtiyacının giderilmesi, geleneksel sistemlerle sorunu çözmek sonuç vermemekte ve her yıl büyük bir konut ihtiyacı birikimi olmaktadır. Günümüzde mimar, yapma çevrenin üretilmesindeki önemli rolünü sürdürmek istiyorsa bu ancak onun modern teknoloji ile uyum içinde olması ve 20.yy.‘ın en önemli bileşenlerinden biri durumunda olan bilgisayardan yararlanmasıyla gerçekleşebilmektedir. Salvadori‘de ‘‘daha iyi mimari için bilgisayar yardımıyla araştırmadan daha uygun bir teknoloji kullanımı akla gelemez‘‘ diyerek konunun önemini belirtmiştir
Çalışmada, Türkiye‘de Uygulanan Konut Üretim Sistemleri Analizi sonucunda, bilgisayar kullanımı ile uygulamalarda hızlı ve doğru bilgi alış-verişi sağlayacak bilgisayar ortamında bilgi bankası oluşturulmakta ve yapım sistemi önerisi uygulaması denenmektedir. Kullanılan BDT paket programının içerisinde bir menü penceresi açılarak veritabanı oluşturulmaya çalışılmıştır.
Uygulamada yaygın bir Konut Üretim Sistemi olan Tünel Kalıp Sistemler ve bu sistemleri uygulayıcı kurumlardan bir örnek seçilmiştir.
Topics• İnsaat Bilisimi
Comments
Paper 131.pdf (464KB)
 

 

Powered by OpenConf
Copyright ©2002-2006 Zakon Group LLC