Akademik Bilisim 2008

Öneri Özeti

ID2
TitleTübider "Türkiye İşlemcisini Tasarlıyor" yarışması ve Bilgisayar Mimarisi eğitimine farklı bir bakış açısı
Author(s)Author #1
Name: Niyazi SARAL
Org: Tübider (Türkiye Bilişim sektörü Derneği)
Country: Türkiye
Email: nsaral__at__cizgi.com.tr

Author #2
Name: Yıldıray Topçu
Org: Çizgi Söğüt Gölgesi
Country: Türkiye
Email: ytopcu__at__gmail.com

Other Author(s)
KeywordsPBL (Project Based Learnin), sayısal devreler, bilgisayar mimarisi, simülatör, HDL (Hardware Description Language)
AbstractBilgi toplumunun eğitiminde en son teknolojileri kullanabilen, zaman ve mekân sınırı olmayan, düşük maliyetli ve öğrenci odaklı yaklaşımlar giderek önem kazanmakta ve daha çok rağbet görmektedir. Bilgi toplumunda Bilgisayar Bilimi’nin temel eğitiminin de özellikle kendi süreçleri içinde etkin öğrenme teknikleri çerçevesinde e-öğrenme ve diğer internet araçları ile ele alınması en doğru yoldur.

Bu çalışmanın amacı Türkiye’de ve Dünya’da bilgisayar bilimi ana konularından sayısal devreler, bilgisayar organizasyonu ve mimarisi, mikro denetleyiciler ve mikroişlemciler eğitiminde izlenen stratejiler konusunda yapılan araştırma sonuçlarını paylaşmak, bu alanda kullanılabilecek animasyon, simülatörler, ders videoları ve benzeri ücretsiz erişim sağlanabilen kaynaklar hakkında değerlendirme yapmak ve bilgi vermek, kısıtlı imkânlar ile verilen eğitim için kaynak ve bilgi oluşturmaktır. Ayrıca önerilen uzaktan eğitim stratejileri sosyal oluşumculuk (Social Constructivism) ve karma öğrenme (Blended Learning) gibi eğitim metodolojileri açısından değerlendirilmiştir. Mühendislik eğitimine yeni bir bakış açısı ile PBL (Project based learing) projesi olarak "Türkiye İşlemcisini Tasarlıyor" yarışması düzenlenmiştir.
Topics• e-ogrenme
• Temel Bilisim Egitimi
Comments
Bildiri olarak sunmayacağım, animasyonlu bir presentasyon ve filmler destekli bir sunum yapacağım.
Paper 2.pdf (356KB)
 

 

Powered by OpenConf
Copyright ©2002-2006 Zakon Group LLC