Akademik Bilisim 2008

Öneri Özeti

ID43
TitleATutor Öğrenme İçerik Yönetim Sistemi (Eğitim Semineri)
Author(s)Author #1
Name: Sedat Akleylek
Org: Middle East Technical University
Country: Türkiye
Email: akleylek__at__metu.edu.tr

Author #2
Name: Levent Emmungil
Org: Başkent University
Country: Türkiye
Email: emmungil__at__gmail.com

Other Author(s)
KeywordsATutor, LCMS, içerik yönetim sistemi, internet destekli eğitim, açık kaynak
Abstract ATutor kullanımı kolay, dünya çapında yaygın olarak kullanılan açık kaynak kodlu bir öğrenme içerik yönetim sistemidir. Öğretmenler tarafından derslerde yardımcı araç olarak kullanılması öğrencilerin öğrenmelerine katkı sağlayacaktır. Halen lisans düzeyindeki bir çok derste bu sistem kullanılmaktadır. Ayrıca yazarlar tarafından çeşitli üniversitelerden öğretim üyelerine de bu konuda destek verilmektedir.
Atutor Öğrenme İçerik Yönetim Sisteminde bulunan modüller;
Konu Anlatımları: Öğrenciler kitap okumak yerine bilgisayar başında oturmayı tercih ediyorlar. Onlara okumaları gereken bölümü bilgisayar üzerinden sunabilir, böylece derslerine okumalarını yapıp gelmelerini ve dersten sonra istedikleri zaman istedikleri yerden tekrar etmelerini sağlayabilirsiniz.
Yararlı Kaynaklar: Konu anlatımları dışında internet dünyasında bulunan bir çok kaynaktan öğrencilerinize faydalı olanları sunabilirsiniz. Böylece öğrenciler internette kaybolmadan, dağılmadan ek çalışma yapabilecekler.
Grup Çalışmaları: ATutor'da öğrencilerin bireysel çalışma dışında grup çalışması yapma alternatifleri de bulunmaktadır. Böylece farklı gruplar farklı çalışmalar yapabilir, ayrıca ortak bir öğrenme ortamı oluşturabilirsiniz.
Mesaj Bölümü: Öğrenciler kendi aralarında ve öğretmenleriyle ATutor üzerinden mesajlaşabilirler. O anda sistemi kullanmakta olan kişilere sorular sorup cevap alabilirler.
Anlık İletişim: Anlık iletişim bölümü ATutor'un bir başka bölümüdür. Aynı anda öğretmen ile bir çok öğrenci iletişime geçebilir, tartışma ortamı oluşturabilirler.
Forumlar: Forum bölümü anlık iletişim bölümünün öğrencilerin istedikleri zaman katılabilecekleri şeklidir. Araştırma soruları, tartışma konuları bu bölüme konulabilmektedir.
Öğrenci Takibi: Öğrencilerinizin hangi konuyu ne kadar incelediğini ATutor takip ederek öğretmene bilgi vermektedir. Ayrıca öğrencilerin tüm sınavları da kayıt altında tutulmaktadır. Böylece öğrencinin öğrenme süreci daha yakından takip edilebilmektedir.
İnternet Üzerinden Sınav: Sorularınızı ATutor içerisine yerleştirerek istediğiniz zaman başlayarak, yine sizin belirleyeceğiniz zamanda bitecek olan sınavlar hazırlayabilir ve bunları uygulayabilirsiniz. Özellikle öğrencileri ek sınavlarla çalışmaya teşvik edebilirsiniz. Bu sınavlar otomatik olarak değerlendirilecek ve sonuçları anında sistem tarafından öğrenciye bildirilecektir.
Duyurular: Öğrencilere yapılacak genel bilgilendirmeleri ATutor içerisinden duyurabilirsiniz.
Anketler: İstediğiniz sıklıkta anketler düzenleyerek öğrenci ihtiyaçlarını daha hızlı bir şekilde belirleyerek, derse olan ilgilerini en üst düzeyde tutabilirsiniz.
ATutor Öğrenme İçerik Yönetim Sisteminin kurulum ve kullanımının eğitimcilerimiz tarafından öğrenilmesi yerinde olacaktır.
ATutor eğitiminde sistemin
-donanım gereksinimleri,
-kurulumu,
-içerik hazırlama,
-öğrencilerin takibi,
-forum oluşturma ve kullanma,
-soru veritabanı oluşturma,
-sınav oluşturma
gibi özellikleri uygulamalı olarak anlatılacaktır.
Mümkün olması durumunda eğitim bilgisayar laboratuvarı ortamında uygulamalı olarak verilebilir. En fazla 20 kişilik bir guruba verimli bir şekilde verilecek eğitim 15 dakikalık ara ile birlikte 2 saat sürecektir.

Eğitim özeti aşağıdadır:
Konu: ATutor LCMS Eğitimi
İçerik: ATutor kurulum, konfigürasyon, yönetim, içerik oluşturma, düzenleme, test oluşturma, uygulama, forum kullanımı, öğrenci takibi ve diğer özellikler.

Eğitmenler:
1.Sedat AKLEYLEK: Orta Doğu Teknik Üniversitesi Uygulamalı Matematik Enstitüsü Araştırma Görevlisi ve Yüksek Lisans Öğrencisi
2.Levent EMMUNGİL: Başkent Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü Öğretim Görevlisi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Bölümü Doktora Öğrencisi

Süre: 2 saat
Azami katılımcı sayısı: 20
Teknik gereçler: İnternet bağlantısı, projeksiyon cihazı (sunum bilgisayarları yazarlar tarafından getirilecektir). Mümkün olursa 20 kişilik bilgisayar laboratuvarı.
Topics• e-ogrenme
• Acik Kaynak Ders Araçları
Comments
Eğitim Semineri önerisidir. 
Bilkent Üniversitesi'nde Inet-TR 2007'de aynı içerikli seminer gerçekleştirilmiştir. Eğitmenlerin dışında, eğitimin altyapısını sunan kişiler tarafından da konunun öğrenilmesi yerinde olacaktır.
Paper 43.doc (104KB)
 

 

Powered by OpenConf
Copyright ©2002-2006 Zakon Group LLC