Akademik Bilisim 2009

Titleİnşaat Sektöründe 4B Simulasyon
Author(s)Author #1
Name: Fidan Erdoğan
Org: İstanbul Teknik Üniversitesi
Country: Turkey
Email: fidan.erdogan__at__kuruoglu.com.tr

Author #2
Name: Murat Kuruoğlu
Org: İstanbul Teknik Üniversitesi
Country: Turkey
Email: murat__at__kuruoglu.com.tr

Author #3
Name: Ümit Işıkdağ
Org:
Country: Turkey
Email: egetera__at__superonline.com

Other Author(s)
Keywords4B, Simulasyon, CAD, Tasarım,Model
AbstractÜlkemizde lokomotif sektörün öncülerinden olan inşaat sektörü aynı zamanda gayrı-safi milli hasıladaki payıyla da gelişime katkıda bulunmaktadır. İnşaat süreci boyunca dinamiklerin yer aldığı ve birbirine benzer projelerin az rastlandığı ve her bir yapının ayrı bir karakteri olduğu göz önünde bulundurulursa sektör farklı bir özelliğe de bürünmüş olmaktadır. Ön tasarımla başlayıp yıkım ile sona eren bir süreçte hem zaman yönetimi hem kaynak yönetimi oldukça önem taşıyan özellikleri arasında yer almaktadır. Yapım kararının verilmesiyle tasarıma geçilmesi , ihale ve taşeronların seçiminden yapım aşamasıyla beraber sona ermesinde geçen zamanı en iyi ve verimli şekilde kullanarak, kaynak yönetimini ele alarak, bütçe ve maliyet kontrolleriyle desteklenmesiyle proje döngüsü oluşmaktadır.
Yeni teknolojik gelişmeler hem görselleştirme hem de iş programı hazırlanmasına yönelik yeni yazılımlar ortaya çıkmıştır. Bunlardan biri olan 4B simulasyon, iş programını 3B CAD modellemeyle birleştirerek sunuma imkan vermektedir. Bu şekilde sunulan iş programı daha anlaşılabilir kılınmakta, ayrıca zamanla yapım aşamaları görselleştirilerek iş programına bağlı ilerlemelerle yapının son şeklini alana kadar gelişimini izlenebilimektedir.
4B simulasyon ile aynı zamanda maliyet kontrolü, kaynak ataması, bütçe tahmini, yapım aşamaları ve ortaya çıkabilecek sorunları önceden görerek çözüm ve karar aşamasında kullanıcıya çeşitli alternatifler sağlanmaktadır. Kaynak atamalarının, aktivite tanımlarının , başlangıç ve bitiş tarihlerinin, bütçenin ve maliyet kontrolünün yapılmasına imkan veren günümüzün 4B simulsyon yazılımları çoklu kullanıcıya açık olup, proje modeli tabanlı bilgi paylaşım imkanı vererek, projeyi farklı disiplinlerden ve meslek gruplarındaki insanlar tarafından anlaşılabilir kılmaktadır.
Topics İnşaat Bilişimi, Kent Bilgi Sistemleri
Comments
Submission not uploaded
 

 

Powered by OpenConf®
Copyright ©2002-2008 Zakon Group LLC