Akademik Bilisim 2009

TitleAcil Durum Tepkisi
Author(s)Author #1
Name: İbrahim Çalışır
Org: ODTÜ
Country: Turkey
Email: icalisir__at__metu.edu.tr

Author #2
Name: Suna Yılmaz
Org: ODTÜ
Country: Turkey
Email: sunay__at__metu.edu.tr

Author #3
Name: Emre Sezginer
Org: ODTÜ
Country: Turkey
Email: emre__at__metu.edu.tr

Other Author(s)
Keywordsacil durum, sistem odasi
AbstractBilgi işlem merkezlerinde sistem odası kurulumu çok detaylı planlama ve özen isteyen bir çalışmadır. En üst katmanda, hangi sunucuda hangi servislerin hangi yazılımlar kullanılarak verileceğinin tasarlanmasından, en alt katmanda yapısal kablolama, iklimlendirme ve elektrik tesisatı gibi fiziksel ortam koşulları olarak adlandırılabilecek altyapının hazırlanmasına kadar uzayan karmaşık bir liste söz konusudur.

Ancak kurulum yapıldıktan sonra, bir aksaklık ya da arıza olması durumunda, sistemin ne kadar süre içinde tekrar çalışır hale getirilebileceği genelde göz ardı edilmektedir. Görmezden gelinen olası sorunların olmayacağı yaklaşımı, sorunların olmasını engellememektedir.

Bu çalışmada bu tür olası sorunları belirlerken kullanılacak yaklaşım anlatılarak, sorun anında hataya ve unutkanlığa açık bir çalışma ortamı yerine, acil durumda ne yapacağını bilen, elinde kontrol listesi olan, çalışanların panikten uzak hızlı müdahale ile sistemi tekrar çalışır hale getirdiği ortamın oluşturulmasının gerekliliği anlatılacak.
Topics Üniversite Bilişim Sistemleri
Altyapı, Yeni Teknoloiler ve Serbestleşme
Bilişim Güvenliği ve Güvenlik Sistemleri
Comments
Submission not uploaded
 

 

Powered by OpenConf®
Copyright ©2002-2008 Zakon Group LLC