Akademik Bilisim 2009

TitleRFID TEKNOLOJİSİNİN ACİL MÜDAHALEDE KULLANIMI
Author(s)Author #1
Name: Zeydin PALA
Org: Muş Alparslan Üniversitesi
Country: Turkey
Email: zpala__at__hotmail.com

Other Author(s)
KeywordsRFID, acil durum, otomasyon
AbstractÖZET
RFID teknolojisi başta tedarik zinciri olmak üzere birçok farklı alanda kullanılmaktadır. Otomatik tanımlama sistemleri arasındaki pratikliği onu bir adım daha ön plana çıkarmaktadır. Sağlık alanında da RFID teknolojisinin kullanım örneklerine rastlamak mümkündür.
Bu çalışmada RFID teknolojisinin acil müdahalede kullanılması incelenmiş ve sağladığı faydalar ortaya çıkarılmıştır. Kazalar sonucunda yaralanan kişilere yapılan müdahalelerin kayıt altına alınması ile başlayan tedavi süreci; acil müdahale yerinde, ambülânsta ve tam teşekkülü hastanede devam edecektir. Bu aşamalarda geçen bir yaralıya yapılan müdahalelerin neler olduğunu ve kimler tarafından yapıldığını otomatik olarak kaydetmek ve erişmek mümkün olmaktadır. Bu işlemler için okunup yazılabilen RFID pasif etiketler ve RFID okuyucular kullanılmaktadır. Kazazede bilgilerinin internet ortamında erişilecek bir sunucuda tutulması erişim işlemlerini kolaylaştırmaktadır. Böylece yaralı yakınları daha hızlı bir biçimde istedikleri kişiye ulaşabilmektedirler.
Topics Mobil Ağlar, Teknolojiler ve Uygulamalar
İnternet ve Medikal Bilişim
Comments
Merhaba,
Sunum yapacağım günü 13 Şubat olarak ayarlarsanız çok makbule geçecektir. Aksi halde 11 ve 12 şubat'ta yetişememe ihtimalım var.
Submission 170.pdf (652KB)
 

 

Powered by OpenConf®
Copyright ©2002-2008 Zakon Group LLC