Akademik Bilisim 2009

TitleHost Identity Protokol (HIP)
Author(s)Author #1
Name: Zeynep GÜRKAŞ AYDIN
Org: İstanbul Üniversitesi
Country: Turkey
Email: zeynepg__at__istanbul.edu.tr

Author #2
Name: Hakima CHAOUCHI
Org: Telecom&Management SudParis
Country: France
Email: hakima.chaouchi__at__it-sudparis.eu

Author #3
Name: Halim ZAİM
Org: İstanbul Üniversitesi
Country: Turkey
Email: ahzaim__at__istanbul.edu.tr

Other Author(s)
KeywordsHost Identity Protocol, HIP, Rendezveous Server, RVS, HIT, Base Exchange
Abstractİnternetin başarısı, yıllar boyunca iki adet isim alanı kullanımı (DNS ve IP adresleri) ile kullanıcıların ihtiyaçlarını gidermek için yeterli olmuştur. İnternet kullanıcılarının sayısı arttıkça, ihtiyaçlar da aynı oranda artmaktadır. Daha fazla gezginlik veya güvenlik gibi ihtiyaçlar ortaya çıkmıştır. Ne Mobile IP (gezginlik için) ne de IPSec (güvenlik için) tüm problemlere çözüm olmuştur, sadece bir yönden çözümler getirmiştir. Ayrıca, tüm çözümler TCP/IP protokolüne dayanmaktadır ve hiçbiri tamamıyla yeni bir çözüm sunmamaktadır.
Günümüz internet mimarisinde, IP adreslerinin hem konum tanımlama hem de oturum tanımlama şeklinde iki rolü bulunmaktadır. IP adreslerinin bu ikili rolü gezginlik yönetimi ve desteklenen host sayısı gibi konularda birçok problem yaratmaktadır. Bu problemleri çözmek için, IETF ve IRTF tarafından Host Identity Protokol (HIP) adında yeni bir protokol önerilmiştir. HIPin temel fikri IP adreslerinin konum tanımlama ve kimlik (oturum) tanımlama prosedürlerinin ayrılmasıdır. HIP, kendi isim alanını ve doğasında bulunan güvenlik prosedürleri ile beraber ortaya çıkmıştır. Bu isim alanı, Host Identity (HI) adı verilen kriptografik bir anahtar olarak tanımlanabilir.
Bu makale Host Identity Protokol için bir giriş bilgisi sunmaktadır. Ayrıca, HIPin temel prosedürlerinden, bağlantı başlatma aşamasında kullanılan Base Exchange (BE) ve yeni bir ağ bileşeni olan Rendezvous Server (RVS )tanıtılmaktadır. Son bölümde ise, güvenlik açısından HIPe alternatif olarak sunulan Lightweight HIP tanıtılmakta ve HIP ile aralarındaki farklar belirtilmektedir.
Topics Mobil Ağlar, Teknolojiler ve Uygulamalar
Comments
Submission 185.pdf (265KB)
 

 

Powered by OpenConf®
Copyright ©2002-2008 Zakon Group LLC