Akademik Bilisim 2009

TitleBir FTP Arama Motoru için Uygun, Hızlı ve Verimli FTP Sunucusunun Bulunması
Author(s)Author #1
Name: Sadettin Demir
Org: Süleyman Demirel Üniversitesi
Country: Turkey
Email: sadettin__at__sdu.edu.tr

Author #2
Name: Sertaç Selim Sarıca
Org: Süleyman Demirel Üniversitesi
Country: Turkey
Email:

Author #3
Name: İbrahim Özçelik
Org: Sakarya Üniversitesi
Country: Turkey
Email:

Author #4
Name: Hacı Ali Mantar
Org: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
Country: Turkey
Email: hamantar__at__bilmuh.gyte.edu.tr

Other Author(s)
KeywordsFTP, dosya indirme, ajan program, dosya arama
AbstractFTP (File Transfer Protocol), adı üzerinden de anlaşılabileceği gibi İnternet standartları üzerinden dosya transferini sağlayan bir protokoldür. Son zamanlarda gelişen internet teknolojileri sayesinde web servisleri üzerinden de FTP yapılabildiği için son kullanıcıların komutları öğrenme zorunluluğu ortadan kalkmış ve grafik arayüzler sayesinde FTP kullanımı çok daha basit duruma gelmiştir. Bundan dolayı internet üzerinde dosya transferi konusunda dominant bir protokoldür.
Ancak kullanım açısından bakıldığında kullanıcılar için hala bazı sorunlar bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi, dosya indirme açısından düşünüldüğünde, kullanıcı dosyayı indirmek istediği sunucunun durumunu bilmemesidir. Bu durumda dosyayı indirmek istediği sunucuyu ya coğrafik açıdan kendisine en yakın olanı seçmekte ya da kendisine önerilen linklerden herhangi birini alışkanlıkları doğrultusunda seçerek kullanmaktadır. Her iki durumda da hız ve verim faktörleri göz ününde bulundurulmadığından performans düşük olabilmektedir.
Bu çalışmada yukarıda konu edilen sorunun çözümü amaçlanmıştır. Bunun için FTP sunucularının gerek işlem yoğunluğunu gerek network yoğunluğunu kontrol eden ve aranılan dosyanın mevcut olduğu sunucuları tespit ettikten sonra bu ölçütler doğrultusunda bir değerlendirme yaparak en uygun durumdaki sunucuyu kullanıcıya tavsiye eden bir ön sunucunun kullanılması amaçlanmıştır. Sistem, arka plandaki FTP sunucuların üzerinde bir ajan program çalıştırılarak sunucuların işlem yoğunluğunun ana sunucu tabir edilen ön sunucuya bildirilmesi ve ana sunucudan FTP sunuculara gönderilen ping süreleri ile de network yoğunluğunun öğrenilmesi doğrultusunda bu ölçütleri değerlendirerek çalışmaktadır.
Ana sunucu, kullanıcı veya arka plandaki FTP sunucular ile coğrafik açıdan birbirinden bağımsızdır. Burada gerekli olan FTP sunucular üzerinde bir ajan program çalıştırılması ve ana sunucuya bu FTP sunucunun tanıtılması olacaktır.
Ajan program, çalışmakta olduğu FTP sunucu için, işlemci yoğunluğunu ve kullanılan hafıza miktarını belli ölçütler içerisinde değerlendirecek ve bu bilgileri ana sunucuya gönderecektir. Ana sunucu bu gelen bilgilerin yanında FTP sunucusuna ping gönderecek ve bunun dönüş süresini yine belirlenmiş olan ölçütler içerisinde değerlendirecek ve elde etmiş olduğu bu değerleri harmanladıktan sonra en iyi durumdaki sunucuyu tespit edip kullanıcıya önerecektir.
Sonuç olarak, kullanıcı bir arayüz ile dosya araması yaptığı ana sunucunun kendisine önereceği uygun sunucuya bağlanıp normal bir FTP oturumu üzerinden dosyasını indirecektir. Şu an itibariyle bu çalışmanın tasarım ve uygulama aşamaları bitmiş ve ilk sonuçlar alınmıştır. Alınan ilk sonuçlara göre gerçekleştirilen bu modelin genel sistem performansını ciddi bir şekilde artırdığı gözlenmiştir.
Topics Yeni Nesil Internet: internet2, Ipv6, Gelecek İnternet
Yeni Internet teknolojileri
Sistem ve Ağ Yönetimi Ağ ve Sistem Yönetimi
Internet Servislerinin Çalıştırılması
Comments
Submission 202.doc
 

 

Powered by OpenConf®
Copyright ©2002-2008 Zakon Group LLC