Akademik Bilisim 2009

TitleHaber Portallarında Yenilikçi Yaklaşımlar
Author(s)Author #1
Name: Fazlı Can
Org: Bilkent Üniversitesi
Country: Turkey
Email: canf__at__cs.bilkent.edu.tr

Author #2
Name: Seyit Koçberber
Org: Bilkent Üniversitesi
Country: Turkey
Email: seyit__at__cs.bilkent.edu.tr

Author #3
Name: Özgür Bağlıoğlu
Org: Bilkent Üniversitesi
Country: Turkey
Email: baglioglu__at__gmail.com

Author #4
Name: Gönenç Ercan
Org: Bilkent Üniversitesi
Country: Turkey
Email: gonenc__at__gmail.com

Author #5
Name: Süleyman Kardaş
Org: Bilkent Üniversitesi
Country: Turkey
Email: skardas__at__gmail.com

Other Author(s)Levent Koç, Bilkent Üniversitesi, TR Turkey, lkoc__at__ug.bilkent.edu.tr Çağdaş Öcalan, Bilkent Üniversitesi, TR Turkey, hocalan__at__gmail.com Erkan Uyar, Bilkent Üniversitesi, TR Turkey, erkanuyar__at__gmail.com
KeywordsBilgi Erişimi, Bilgi Süzme, Haber Portalı, İçerik Çıkartma, Otomatik Özet Çıkartma, Web, Yeni Olay Bulma ve İzleme.
AbstractÇok kaynaktan beslenen bağımsız haber portallarının sağladığı faydalar arasında haber zenginliği, olayları farklı açılardan görme olanağı ve haber sunumundaki tarafsızlık sayılabilir. Web ortamındaki haber kaynaklarının sayısında ve bu kaynaklar tarafından yayımlanan haberlerde aşırı artış gözlenmektedir. Bu durumu kullanıcılara hissettirmeden, gelişmekte olan olaylarla ilgili veya kullanıcı için önemli haberlerin kolayca izlenmesine olanak sağlayacak haber portallarının yapımında yenilikçi yaklaşımların kullanılması gerekmektedir. Bu yaklaşımlar kullanıcılar için geniş bir hizmet yelpazesi sağlayabilecektir. Bu sunumda, haber portalı geliştirilmesinde kullanılabilecek olan yenilikçi yaklaşımlar tanımlanıp, bu yaklaşımların araştırma grubumuz tarafından yapımı sürmekte olan büyük ölçekli Bilkent Haber Portalına (http://newsportal.bilkent.edu.tr/Portal) uygulanması konusundaki deneyimlerimiz paylaşılacaktır. Çalışmalarımızın başka araştırmacılara ve geliştiricilere benzer uygulamalarda yararlı olacağını düşünüyoruz. Bilkent Haber Portalı bağlamında yapımı bitirilmiş veya sürmekte olan önemli uygulama birimleri şu başlıklar altında toplanabilir: 1) Haber kaynağından bağımsız olarak haber sayfalarından haber resmi ve haber metni (içerik) çıkartımı, 2) metin içeriği yaklaşık birbirinin aynı olan haberlerin saptanması, 3) haber portalının ana sayfasında sunulacak haberlerin seçimi, 4) yeni olayların bulunması ve izlenmesi, 5) izlenen olaylardaki yeni gelişmelerin saptanması, 6) mevcut haberlerde arama servisi, 7) bir olayla ilgili veya arama sırasında ulaşılmış haber grupları için özet çıkartımı, 8) kullanıcının ilgilendiği konulardaki yeni haberlerin saptanması ve 9) kullanıcı ihtiyaçlarına göre haber saklama ve kullanıcılar arası haber paylaşımı. Yukarda kısaca tanımlanmış olan uygulamalardan çoğu haber portalı geliştirilmesinde yenilikçi yaklaşımlardır. Bu uygulamaların etkin ve randımanlı çalışmalarını sağlamak amacıyla gerekli durumlarda Türkçe için deney derlemleri oluşturulmuş ve uygulamalar deney gözlemlerine göre geliştirilmiştir.
Topics Veri Madenciliği
Web Servisleri
Comments
Mustafa,
Bir yazar adi daha ekledik.  Ozette de kucuk (bir kelime) degisikligi yaptik.
Kolay gelsin,  - Fazlı
Submission not uploaded
 

 

Powered by OpenConf®
Copyright ©2002-2008 Zakon Group LLC