Kurslar Hakkında Genel Bilgi

Konferans öncesinde, 19-22 ocak tarihlerinde 4 gün bir çok konuda yoğun, makine başında kurslar var. Kurslar üniversite ve kamu çalışanlarını hedeflemekle birlikte her yurttaşa açıktır ve ücretsizdir. Kursiyerler ve konferans katılımcıları üniversite yurtlarında makul ücretlerle kalabilecekler. Kursiyerlere mümkünse kendi bilgisayarlarını getirmelerini, ve hazırlıklı gelmelerini öneririz. Kurslar normal sınıflarda yapilacaktır. Bu nedenle kursiyerlerin kendi bilgisayarlarını getirmeleri önemlidir. Kursu bitirenlere Katılım Belgesi verilecektir.

Kurslar paralel olarak verilecektir. Bu nedenle sadece bir kursa katılmak mümkündür. Kurs süresince devam kayıtları alınacak, ve devam edenleri kurs bitiminde Katılım Belgesi verilecektir. Kursun ortasında bir başka kursa geçmek mümkün olmayacaktır. Çünkü, yeni kursu takip etmek çok imkansız hale gelecektir. Kursiyerlerin, tüm kursları inceledikten sonra kendine en uygun kursu seçmesi ve ona kayıt olmasını gerekmektedir.

Henüz Kurs kayıtları açılmamıştır. Henüz netleşmeyen bazı kurslar var. Tüm kurslar netleştikten sonra, Kurs Kayıtları 15 Aralık 2012'de açılacaktır. Bu daha önceki duyuru mekanizmlarıyla duyurulacaktır. ab.org.tr/ab13 ve ab2013.akdeniz.edu.tr adresinde duyurulacaktır. Kurslarla ilgili bilgi almak isteyenleri ab-kurs listesine uye olmasını öneririz. Bu liste moderatorlu, dusuk hacimli bir liste olarak dusunulmustur.

Güvenlik, PostgreSQL, Python, Android, E-Posta Sistemleri, Sanallaştırma ve Bilimsel Hesaplama PHP ve Linux şu anda kesinleşen kurslardır. hakkında kurslar planlanmaktadır. Bu kursları ve yazın yaptığımız Linux Kampı ile üniversitelerde ve kamuda bilişim sistemlerini yönetimde etkinliği ve tasarrufu hedefliyoruz. Bu kursları ve seminerleri insan kaynaklarına yatırım olarak düşünüyoruz. Kurslar, Linux ve özgür yazılımlarla internet servisleri güvenilir, güvenli, etkin yürütmeyi hedeflemektedir.

Güvenlik kursunda kendi sisteminizi nasıl koruyacağınız, ücretsiz özgür yazılımlara nasıl yapılacağı anlatılmaktadır.

PostgreSQL ticari ürünlerle yarışabilecek, çok büyük veritabanlarını çalıştıran, platform bağımsız, özgür bir veritabanı yönetim sistemidir. Bu kurs, temel veritabanı ve linux kavramlarını bilenlere yöneliktir, ve büyük bir bankanın veritabanını işletecek ve performansı düzen\-leyecek kavramları anlatacaktır. Pratik, makina başında gerçek yaşamdan örneklerle işlenecek, ileri seviyedeki PostgreSQL kursudur.

DNS ve E-posta sistemleri, kendi e-posta sistemini çalıştıran küçük/büyük bütün kurumlara sağlam, becerikli, ve özgür Postfix ve etrafındaki araçları anlatacaktır.

Sanallaştırma, uzman bir iş adamının özgür sanallaştırma yazılımları konusunda bilgi ve deneyimlerini paylaştığı bir kurstur.

Python ise oldukça yeni ama yetenekli bir programlama dilidir. Nesne temelli, web, sistem yönetiminde ve bilimsel uygulamalarda gittikçe yaygınlaşan bir dildir.

Cep telefonları ve tabletlerde gittikçe yaygınlaşan Android ise Mobil ve tabletler için uygulama geliştiricilerine yeni olanaklar sunmaktadır.

Bilimsel Hesaplama ise Akademisyenlere yöneliktir, kendi hesaplama gereksinimleri için kullanılan özgür yazılımları anlatacaktır.

PHP'ye Giriş Katılımcıların temel yazılım konseptlerine aşina olmaları beklenmekte, en azından Nesneye dayalı programlama kavramı hakkında da bir fikirlerinin olması beklenmekte, PHP'ye kapsamlı bir giriş hedeflenmekte.

Linux'a Giriş Linux ile yeni tanışacak bilgisayar okur-yazarı katılımcılara bir Linux dağıtımını kuracak, yapılandıracak ve günlük işlerini Linux ile yapabilecekleri bilgi ve beceriyi kazandırmayı hedefliyor..

Clojure: Dinamik, Corruncant Lisp Clojure, Lisp ailesinden dinamik, Java ortamları ile birlikte yaşayacak, "concurrency" amaclayan genel amaçlı bir dildir.

Ağ Yönetimi

Sunucu Sistemlerinin Merkezi Yönetimi

Libre/open Ofis . Her ortamda çalışan Özgür Yazılım olan LibreOfis/OpenOffice, ana parçaları olan kelime işlemci, hesap tablolama, ve sunum anlatılacaktır.

Konferans sırasında ise sosyal ağlardan, html5'e, makale dizgi yazılımlarında, açık donanıma, Linuxa girişten , ileri düzey Linux konularına geniş bir yelpazede seminerler planlanmaktadır.

Kurslar ve konferans herkese açık ve ücretsizdir. Öncelik Üniversite ve kamu çalışanlarınadır. Katılmak isteyenler, kendi masraflarını üstlenmek durumundadır. Kayıtlar açıldığında, http://ab2013.akdeniz.edu.tr/ ve ab.org.tr üzerinden kursa kayıt olmalıdır. Kursa katılacakların kendi dizüstü bilgisayarlarını yanlarında bulundurmaları ve üzerinde en az bir linux dağıtımı kurulu olması önerilir.