XV. Akademik Bilisim Konferansi

BaşlıkWeb Tabanlı Bilimsel Hesaplama Araçları
Egitmenler Egitmen 1
Name: Berkin Malkoç
Org: İTÜ Fizik Mühendisliği Bölümü
Country: TR
E-mail: malkocb_AT_itu.edu.tr

Egitmen 2
Name: Kürşat Aker
Org: ODTÜ-KKTC Matematik
Country: TR
E-mail: kaker_AT_metu.edu.tr
Anahtar Kelimelerbilimsel hesaplama, matematik, sayısal hesaplama, Sage, Python, R
ÖzetBu eğitimde, bilimsel hesaplamada yaygın olarak kullanılan ve resmi sürümlerinde web arayüzü olan özgür yazılımlar (Sage Notebook, IPython Notebook ve RStudio) ele alınacaktır. Üç yarım gün olarak yürütülmesi öngörülen eğitimin her bir oturumunda, her üç yazılımdan birisinin programlama dilinin temel kullanımlarına giriş yapılacak ve ayrıca web arayüzleri sayesinde kullanıcıya sağladıkları avantajlar ele alınacaktır. Bu avantajlar akademik bağlamda esas olarak aşağıdakilerin kolaylaştırılmasıdır:

- Eş-çalışma (kolaborasyon)
- Paylaşım
- Öğretim

Zaman kalması ve katılımcıların ilgilerinin olması halinde, sürüm denetim sistemi kullanımı ve tekrarlanabilir araştırma gibi "bilimsel hesaplamada iyi uygulamalar" diyebileceğimiz ve yukarıdaki maddelerle de ilişkili olan konular da tartışılabilir.

Eğitimin örnekler üzerinden etkileşimli olarak yürütülmesi düşünüldüğünden, katılımcıların tercihen GNU/Linux kurulu kendi bilgisayarlarının olması iyi olacaktır.

Not: Konferans öncesi yürütülecek olan "Bilimsel Hesaplama" kursuna katılamayanlar bu eğitimi sorunsuzca takip edebilirler. Kursa katılabilenler de bu eğitimi tamamlayıcı ve pekiştirici olarak takip edebilirler.

Başlıklar AB-Seminer
 

 

Powered by OpenConf®
Copyright ©2002-2009 Zakon Group LLC