XVII. Akademik Bilisim Konferansi

BaşlıkPuppet ile merkezi sistem yönetimi
ÖğrenciHayır
Yazar(lar) Yazar 1
Name: Samed Beyribey
Org: Özgür Yazılım A.Ş.
Country: TR
E-mail: samed.beyribey_AT_ozguryazilim.com.tr

Yazar 2
Name: Dilek Genç
Org:
Country: TR
E-mail: dlkgenc_AT_gmail.com
Anahtar Kelimelermerkezi sistem yönetimi, yapılandırma yönetimi
ÖzetPuppet gelişmiş ve merkezi yapılandırma (configuration) konusunda de-facto olmuş, otomatize sistem yönetimi sağlayan bir araçtır.

Puppet ile sistem yönetimi kursuna katılacak hedef kitle, kendini merkezi yönetim konusunda geliştirmek isteyen sistem yöneticilerini ve halihazırda puppet kullanıp tecrübelerini pratiğe dökmek isteyen sistem yöneticileri ile birlikte "devops" kavramına ilgi duyan katılımcıları kapsamaktadır.

Katılımcıların sistem yönetimi ve komut satırına aşina olması beklenmektedir. Ayrıca katılımcıların kendi bilgisayarları üzerine bir sanallaştırma ortamı (tercihen virtualbox, vmware vs.) kurması ve beraberlerinde CentOS 6 veya 7 ISOsu ya da Ubuntu Server 14.04 LTS ISO'su getirmeleri beklenmektedir. Eğitmen(ler) eğitim sırasında VirtualBox kullanacağı için derse uyum konusunda katılımcıların da VirtualBox kurması tavsiye edilmektedir.

4 günlük kurs kapsamında şunları anlatılacak konular.

1. gün: Merkezi sistem yönetimi konsepti, kullanılacak araçların tanıtımı ve haklarında genel bilgi, puppet kurulumu, preseed ve kickstart kavramları.
2. Test ortamında puppet ile temel sistem yapılandırması ve merkezden sistem yönetimi, varolan puppet modüllerini sisteme entegre etme. 
3. gün: Kendi puppet modülümüzü yazıyoruz.
4. gün:  Foreman ve puppet kullanarak sunucu kurulumlarını otomatize etme.
Başlıklar AB-Kurs
Dosya
 

 

Powered by OpenConf®
Copyright ©2002-2014 Zakon Group LLC